Młode ziemniaczki, kalafior, fasolka szparagowa, a do tego jajko sadzone i koniecznie zsiadłe mleko – taki jadłospis to prawdziwe lato na talerzu. Znamy te proste smaki od najmłodszych lat i zawsze chętnie do nich wracamy. Zapraszamy na pyszną i aromatyczną podróż śladem sentymentalnych smaków. 

Makaron lub ryż z truskawkami

Wraz z otwarciem sezonu na truskawki, w naszych kuchniach rozpoczyna się czas makaronu i ryżu na słodko! Ten specjał z dziecięcych jest pyszny, tani i szybki, dlatego warto wracać do niego każdego roku. Przepis jest banalnie prosty. Wystarczy ugotować ulubiony makaron lub ryż, a następnie dodać pokrojone truskawki i rozdrobniony twaróg lub kleks śmietany. Innym sposobem jest zmiksowanie truskawek ze śmietaną i polanie takim sosem makaronu czy ryżu. 

Oczywiście sprawdzą się tu nie tylko truskawki. Przepis ten możemy modyfikować, dodając ulubione sezonowe owoce. Do makaronu czy ryżu na słodko świetnie sprawdzą się też borówki amerykańskie, maliny czy wiśnie. We współczesnej wersji tego kultowego przepisu, twaróg i śmietanę możemy zastąpić serkiem mascarpone lub ricottą.

Młode ziemniaki ze zsiadłym mlekiem

Młode ziemniaki i zsiadłe mleko- tylko tyle wystarczy, aby przygotować pyszny letni obiad w kilka chwil. Ten przepis to chyba najprostsza, najtańsza, a zarazem najpyszniejsza opcja na szybki posiłek w upalny dzień. Choć to nieskomplikowana receptura, składająca się zaledwie z dwóch składników, oba z nich muszą być świeże i dobrej jakości. 

Wybierając zsiadłe mleko OSM Krasnystaw, możemy mieć pewność, że poczujemy się, jak u babci. To wysokiej jakości produkt z tradycją, który smakuje jak za dawnych lat. W zsiadłym mleku w butelce z Krasnegostawu znajduje się całe mnóstwo witamin, np. wit. B2, B12, A i D oraz minerałów, jak magnez, potas, sód i wapń. Dodatkowo zsiadłe mleko w butelce to wygodne rozwiązanie na wynos lub do posiłku pod chmurką. Możemy je wypić w każdych warunkach, a nadmiar łatwo zamknąć i przechować w lodówce.

Kalafior z bułką tartą

Kalafior nie potrzebuje wiele dodatków, aby zachwycać smakiem. Wystarczy masło i odrobina bułki tartej, a to proste warzywo zamienia się w prawdziwy comfort food. Niektórzy podają go solo, inni łączą z ziemniakami i sadzonym jajkiem- w każdej odsłonie jest równie pyszny! To najszybszy sposób na letni obiad, który zawsze się sprawdza. 

Innym wakacyjnym klasykiem jest oczywiście zupa kalafiorowa- koniecznie z dużą ilością koperku! Choć klasyka gatunku zawsze smakuje dobrze, to jeśli szukacie nowych pomysłów- kalafior jest wdzięczną bazą do wielu kulinarnych eksperymentów. Można przygotować z niego także doskonałe kotlety kalafiorowe, kremowe puree do obiadu, a także zapiekankę z kalafiora. Kalafiora możemy także porządnie natrzeć przyprawami i upiec w całości.

Racuchy na zsiadłym mleku

Ten zapach pamięta chyba każdy z nas. Gorące racuchy, posypane cukrem pudrem, a do tego szklanka mleka to jeden z najlepszych dziecięcych przysmaków, który budzi ciepłe wspomnienia do dziś. Aby odtworzyć ten wyjątkowy smak,  potrzebujemy tylko kilku prostych składników, które zazwyczaj mamy w kuchni. Przygotujcie mąkę, jajka, zsiadłe mleko, odrobinę sody oczyszczonej oraz olej do smażenia i zabierajcie się za przywoływanie pysznych wspomnień! Możecie podać je posypane cukrem pudrem, z konfiturami lub z dodatkiem świeżych owoców.

Kluczowym punktem tego prostego przepisu jest zsiadłe mleko. Wybierając zsiadłe mleko w misce Krasnystaw, możemy mieć pewność, że racuchy wyjdą idealnie puszyste i delikatne. Ten produkt to nie tylko pyszny smak, ale i mnóstwo wartości odżywczych, dzięki którym zsiadłe mleko poprawia kondycję skóry, paznokci i włosów. Dodatkowo zsiadłe mleko to bogactwo cennych kultur bakterii, które wspierają układ pokarmowy, zwiększając jednocześnie odporność organizmu. 

Pierogi z jagodami

Przepyszne, a do tego zabawnie brudzące język- pierogi z jagodami to kolejny z bestsellerowych smaków dzieciństwa. Taki obiad na słodko był obowiązkowym punktem każdego lata! Ręcznie lepione przez nasze mamy i babcie smakowały najlepiej, ale z łatwością możemy przygotować je we własnej kuchni. Jak zrobić pierogi z jagodami? Przepis na jagodowe pierogi jest banalnie prosty, szybki, a do tego tani! Zobaczcie naszą sprawdzoną recepturę z babcinej kuchni. 

Składniki:

  • mąka 500 g
  • ciepła woda 1 szklanka
  • jajka 1 szt.
  • jagody 500 g
  • cukier 0,5 szklanki
  • śmietanka 36% 200 ml

Przygotowanie:

Z mąki usypujemy kopczyk, robimy dołek i wlewamy gorącą wodę. Delikatnie zagarniamy mąkę do środka. Gdy już mąkę z wodą wyrobimy, ponownie robimy w cieście dołek, wsypujemy odrobinę mąki i wbijamy jajko. Ciasto na pierogi z jagodami wyrabiamy dłońmi. Rozwałkowujemy na grubość około 4 mm. Za pomocą szklanki wycinamy kółka.
Jagody mieszamy z cukrem (ok. 1/3 szklanki) i wykładamy na środek każdego kółka z ciasta. Pierogi zlepiamy i gotujemy w lekko osolonym wrzątku ok. 3 min od wypłynięcia. Pierogi z jagodami podajemy z gęstą śmietaną i cukrem.

Wystarczy kilka prostych składników i kilka chwil spędzonych w kuchni, aby wrócić wspomnieniami do kuchni mamy lub babci. Wracajcie do smaków dzieciństwa i odtwarzajcie je w swoich kuchniach. Te proste, szybkie i tanie dania to najlepszy pomysł na letni obiad w coraz bardziej upalne dni. Smacznego!

Artykuł powstał we współpracy z OSM Krasnystaw.