Mrowisko lub mrówkowiec to deser pochodzący z kuchni litewskiej, ale aby go spróbować wystarczy udać się na Suwalszczyznę, gdzie cieszy się on dużą popularnością. Składa się on z faworków, miodu i maku, a dodatkowo spotkamy z nim czasem rodzynki czy orzechy. Jego nazwa wzięła się oczywiście z charakterystycznego kształtu, gdyż ułożone w stosik chrusty przypominają mrowisko, a posypka z maku ma imitować drepczące po nim owady.

Jak zrobić mrowisko?

Chrust przygotowujemy według klasycznego przepisu, jednak niezwykle ważne, aby faworki na mrowisko robić z maksymalnie cienko rozwałkowanego ciasta. To właśnie niemal przezroczyste listki faworków są sekretem pysznego mrówkowca, dlatego warto przyłożyć się do tej czynności. Drugi ważny element to polewa, będąca mieszanką miodu, masła i cukru. Można oczywiście użyć samego płynnego miodu, jednak dodatek tłuszczu sprawi, że takie słodkie spoiwo będzie jeszcze lepsze.

Jak układać mrowisko?

Zanim zaczniemy, paterę, półmisek lub talerz, na którym planujemy formować mrówkowca, warto posmarować miodem. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilnie się trzymała. Następnie przechodzimy do układania faworków. Małe sztuki układamy w całości, natomiast te większe możemy wcześniej lekko połamać. Kiedy uformujemy już faworkową piramidę, polewamy ją słodkim syropem, a na koniec zostaje już tylko wisienka na torcie, czyli posypanie stosu faworków makiem. Mrówkowiec warto przygotować z wyprzedzeniem, gdyż najlepiej smakuje po 2-3 dniach

Ile może stać mrowisko?

Największą zaletą tego deseru jest to, że można go długo przechowywać, choć mało komu udaje się taka sztuka, gdyż ten pyszny deser znika zwykle w mgnieniu oka. Jeśli jednak zostanie wam kilka pięter, wystarczy tylko przykryć je folią aluminiową, a będą smaczne nawet do 2 tygodni.