Wydaje się, że kiedyś podroby częściej gościły na naszych stołach. Być może wynika to z ceny, ponieważ są zdecydowanie tańsze od bardziej szlachetnych części mięsa. Dziś jednak schab czy łopatka wieprzowa albo pierś z kurczaka nie są aż tak drogie, więc siłą rzeczy podroby odeszły do lamusa. 

Paradoksalnie to właśnie w tej części mięsa znajduje się jednak wiele składników odżywczych oraz tłuszczu. Także i dlatego dawniej to podroby były cenione najbardziej, w tym na przykład wątróbka. Dzisiaj wielu krzywi się na jej widok, a to jedna z lepszych rzeczy, jaką można zjeść. 

Właściwości wątróbki cielęcej

Podroby potocznie zwane wątróbką to najczęściej wątroby drobiowe, ale w sklepach można też czasami dostać wątrobę wieprzową. O wiele lepsza jakościowo i w opinii wielu smakowo jest ta wołowa, natomiast najbardziej szlachetnym (i odpowiednio drogim) rodzajem wątróbki jest cielęca.

W porównaniu z tą pozyskiwaną z dorosłych zwierząt, jest o wiele bardziej delikatna - zarówno w smaku, jak i dotyku. Pozyskuje się ją od cieląt w wieku od kilku tygodni do maksymalnie 6 miesięcy. Jest łagodna w smaku i zawiera wiele składników odżywczych, w tym:

  • białko (ok. 18 g na 100 g)
  • witaminę A
  • witaminę C
  • witaminę B12
  • cynk
  • żelazo
  • miedź

Wątróbka cielęca zawiera nieco więcej wymienionych witamin od wołowej, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym rodzajem mięsa. 

Co można zrobić z wątróbki cielęcej?

Ten rodzaj wątróbki przyrządza się tak samo, jak każdy inny. Warto ją wcześniej namoczyć w mleku, co pozwoli złagodzić jej smak. Podczas smażenia trzeba poświęcić jej więcej czasu - wątróbkę cielęcą po podsmażeniu ze wszystkich stron trzeba podlać wodą i dusić przez co najmniej 30 minut pod przykryciem. Pasują do niej te same dodatki, co do wątróbki drobiowej, czyli na przykład cebula oraz jabłko. Można ją zarówno usmażyć na patelni, jak i upiec na grillu.

Wątróbka cielęca jest dość trudno dostępna, dlatego jeżeli chcecie ją kupić, najlepiej udajcie się w tym celu do dobrze zaopatrzonego sklepu mięsnego. Warto zapytać na miejscu, czy istnieje możliwość zamówienia takiego mięsa. Miejcie na uwadze, że wątróbka cielęca jest droga i jej ceny sięgają nawet 75 zł za kilogram.