Perfekcyjnie ścięte białko i lejące się żółtko to śniadaniowe marzenia każdego fana jajek, ale niestety nie zawsze udaje się osiągnąć ten efekt. Jak ugotować jajko na miękko, aby zawsze było w punkt? Ten trik zachwyca swoją prostotą, a mało kto go zna.

Jak długo gotować jajko na miękko?

Oczywiście dokładny czas gotowania zależy od wielkości jajka. Według ogólnej zasady małe jajko gotujemy 3,5 minuty, średnie przez 4 minuty, a duże 5,5 minuty. Niestety, te wytyczne nie zawsze działają i często skutkują niedogotowanym lub przeciągniętym jajkiem. Jak więc precyzyjnie wyliczyć czas gotowania tak, aby zawsze mieć pewność, że białko będzie ścięte, a żółtko idealnie płynne? Jest na to pewien sposób, który nie wymaga stania z zegarkiem w ręku. 

Jak ugotować jajko na miękko bez minutnika?

Jeśli nie chcecie za każdym razem pilnować czasu, a mimo to zawsze idealnie trafiać z wyciągnięciem jajka z wody, możecie wykorzystać pewien sprytny patent. Polega on po prostu na obserwowaniu wrzenia wody, gdyż to właśnie chwila, w której zacznie ona bulgotać, jest idealnym momentem na wyciągnięcie jajka. Musicie więc tylko wrzucić jajko do zimnej wody i gotować je na wolnym ogniu, a kiedy woda zacznie wrzeć, będzie ono ugotowane na miękko. Ten genialny w swojej prostocie sposób to gwarancja idealnie ściętego białka i smakowicie rozlewającego się żółtka.

Dlaczego warto jeść jajka na miękko?

Płynne żółtko kusi nie tylko smakiem, ale i walorami zdrowotnymi, gdyż okazuje się, że poziom rozgotowania ma wpływ na wartości odżywcze jajek. Warto więc zapamiętać, że jajka na miękko są znacznie zdrowsze, niż te na twardo. Wszystko dlatego, że długie gotowanie zmniejsza zawartość przeciwutleniaczy w żółtku, dlatego, im mniej rozgotowane jajko, tym więcej jest w nim składników odżywczych