Upały nie odpuszczają, a wy nie potraficie nawodnić się tak, aby przestało wam się chcieć pić? To znak, że jesteście mocno odwodnieni i należy coś z tym zrobić. Sama woda tu nie pomoże. Inne gazowane napoje czy te ze sztucznymi barwnikami dodatkowo pobudzą łaknienie i wysuszą gardło. Postawcie na naturalne sposoby, które jeszcze nigdy nikogo nie zawiodły. 4 składniki, które każdy ma w domu przyniosą ulgę, zwłaszcza, gdy z nieba leje się żar z tropików. Sprawdźcie o czym mowa i nie zwlekajcie z przygotowaniem.

Jak zrobić domowy napój na upały?

Wybierzcie wysoką szklankę oraz wstawcie wodę do zamrażarki na kostki lodu. Mogą być opcjonalne, jednak na pewno przydadzą się do schłodzenia napoju. Od razu zróbcie z podwójnej porcji, aby starczyło dla całej rodziny, gdyż z pewnością wszystkim posmakuje.

Przepis na domowy izotonik

Składniki:

  • 2 łyżeczki miodu,
  • sok z 2 cytryn,
  • litr wody przegotowanej lub mineralnej,
  • 1 g soli.

Przygotowanie:

Cytryny dokładnie wyszorujcie za pomocą szczoteczki i umyjcie pod gorącą, bieżącą wodą. Następnie przekrójcie na pół i wyciśnijcie sok z cytryny za pomocą wyciskarki lub ręcznie - włóżcie widelec w każdą z połówek i przekręcajcie nim do momentu, aż pozbędziecie się resztek soku. Przelejcie do szklanki lub dzbanka.

Jeżeli chcecie, możecie zeskrobać również skórkę z cytryny, a następnie dodać do napoju. Jeżeli nie lubicie, gdy fusy pływają w napoju, odstawcie ją do przygotowania ciasta cytrynowego lub sernika. Wlejcie do dzbanka litr mineralnej wody (może być również gazowana. Dolejcie miód i dosypcie sól. Wymieszajcie wszystko dokładnie. Jeżeli macie ochotę, dodajcie opcjonalnie kostki lodu w dowolnej ilości, wybranej przez was.

Czy napój izotoniczny to to samo co napój energetyczny?

Napój izotoniczny oraz energetyczny to dwa różne typy napojów. Pierwszy z nich ma za zadanie ułatwić nawodnienie organizmu i dostarczenie niezbędnych elektrolitów, które na to pozwolą. Z reguły sięgamy po sok z cytryny, miód oraz wodę mineralną. Możecie taki izotonik wzbogacić o potas, magnez i wapń, aby wzmocnić dodatkowo serce i ułatwić funkcjonowanie podczas upałów.

Napój energetyczny, jak sama nazwa wskazuje, ma pobudzić do działania, gdy opadniemy z sił. Zawartość cukru czy słodzików w takim napoju jest znacznie większa. Dodatkowo dodatek kofeiny, tauryny czy guarany sprawia, ze w krótkim czasie jesteśmy zmotywowani do działania.