Klasyczny żur jest przygotowywany na zakwasie z mąki żytniej. Jest dość wyrazisty i niezwykle aromatyczny. Powinien być okraszony czosnkiem, zielem angielskim oraz liściem laurowym. Dzięki temu żurek jest jeszcze smaczniejszy. W myśl - im bogatszy, tym lepszy - nie zawsze się sprawdza. Idąc na skróty w niektórych przypadkach możemy jedynie popsuć klasyczną zupę. Sprawdźcie, jakie dodatki nie powinny znaleźć się w wielkanocnej zupie.

Tych 5 składników unikajcie jako dodatek do żurku

Żur przygotowywany na bazie prostych składników to klucz do niebywale pysznej zupy. Zrezygnujcie z niektórych dodatków, a nie popełnicie błędu w przygotowaniu:

Kiełbasa paczkowana

Paczkowane wędliny najczęściej pozostawiają wiele do życzenia. Niestety skład daleki jest od takiego, który nie wpływałby negatywnie na smak dania i nasze zdrowie. Zawartość fosforanów, składników rozpoczynających się na literę E oraz glutaminianu sodu sprawia, że przechodzi ochota na jedzenie. Jeżeli macie okazję, przygotujcie kiełbasę z mięsa wieprzowego według naszego przepisu. Wystarczy niewiele składników, aby móc cieszyć się tradycyjnym i zdrowym wyrobem.

Kostki rosołowe

Chcąc wzmocnić smak żurku, najczęściej sięgacie po małe buliony w proszku? To błąd. Zawartość soli oraz innych niepożądanych dodatków nie poprawia aromatu zupy - wręcz przeciwnie - skutecznie ją psuje. Wystarczy użyć otartego w dłoniach majeranku, aby uzyskać niesamowity aromat żuru. Podczas tarcia wytwarza się ciepło, które uwalnia olejki eteryczne.

Gotowy zakwas w butelce

Gotowce leżące na sklepowych półkach niestety są zbyt kwaśne. Skąpy dobór dodatków, takich jak zioła czy czosnek sprawia, ze kończycie z kwaśnym żurkiem, przypominającym w smaku łyżeczkę octu. Wystarczy sprawdzić ten przepis na zakwas i zrobić swój własny. Jest o niebo lepszy od tych, które są proponowane w sklepie.

Śmietana

Osoby zmagające się z podwyższonym cholesterolem powinny ograniczyć ten dodatek. Zawartość kwasów nasyconych oraz tłuszczu sprawia, ze nie jest to zbyt zdrowy wybór. W to miejsce wybierzcie jogurt naturalny lub grecki.

Mąka pszenna

Mąka pszenna jest źródłem węglowodanów, które skutecznie w szybkim tempie podwyższają poziom cukru we krwi - jest to niewskazane przy osobach borykających się z otyłością czy cukrzycą. Dodatkowo powoduje wahania hormonalne, co prowadzi do zaburzeń pracy trzustki. Wybierzcie w to miejsce tarte warzywa korzeniowe, które nadadzą słodkiego posmaku.