Już od wieków docenia się dobroczynny wpływ tej przyprawy na zdrowie i samopoczucie. Mowa tutaj o kardamonie - to roślina należąca do tej samej rodziny, co imbir. Pochodzi z Indii, gdzie rośnie dziko, ale dziś kardamon uprawia się w wielu miejscach na świecie. Nie ma co się dziwić, ponieważ jest bardzo popularny nie tylko ze względu na swój charakterystyczny, orientalny zapach i smak, ale także cenne właściwości. 

Właściwości kardamonu

Kardamon wykorzystuje się głównie jako przyprawę do potraw, ale z jego nasion pozyskuje się też olejek. Produkt ten okazuje się mieć doskonały wpływ na układ odpornościowy. Olejek z kardamonu działa antybakteryjnie i niszczy drobnoustroje, dlatego stosuje się go jako wspomagacz przy domowym leczeniu wszelkich infekcji górnych dróg oddechowych. Zmniejsza dokuczliwość takich objawów, jak kaszel i katar. 

Inne, cenne właściwości kardamonu to między innymi:

  • Odświeżenie oddechu - już w starożytności używano kardamonu jak gumy do żucia. Pomaga usunąć brzydki zapach z ust i poprawia ogólną higienę jamy ustnej.
  • Trawienie - ciepła woda ze szczyptą kardamonu przyniesie ulgę przy takich dolegliwościach, jak niestrawność, wzdęcia, zgaga, nudności czy gazy. Zawarte w kardamonie olejki eteryczne mają działanie rozkurczowe, które jest wybawieniem przy bólu żołądka. 
  • Odchudzanie - te same olejki, które działają jak balsam na żołądek, przydadzą się przy zrzucaniu niechcianych kilogramów. Kardamon pobudza wydzielanie soków trawiennych, rozkręcając tym samym metabolizm i przyspieszając usuwanie produktów przemiany materii z organizmu.

Do jakich potraw pasuje kardamon?

Kardamon doskonale komponuje się ze wszelkimi wytrawnymi potrawami - zwłaszcza z mięsem. Przyprawa ta dobrze pasuje na przykład do bigosu, gulaszu i innych dań z mięsa wieprzowego, drobiowego i wołowego, a także ryb. Można go dodawać też do niektórych słodkich przysmaków, jak pierniki, koktajle owocowe i owsianka. Bardzo smaczna jest również kawa z kardamonem, której przypisuje się działanie pobudzające trawienie.