Wilgotny makowiec i aromatyczne pierniczki to niezbędnik na każdym świątecznym stole, a żeby były idealnie pyszne, muszą być pokryte słodkim, lśniącym lukrem. Dekorowanie nim wypieków to prawdziwa przyjemność

Dlaczego lukier nie zastyga?

Dekorowaliście wypieki już dobry kwadrans temu, a cukrowa masa wciąż jest bardzo płynna i nie schnie? Winowajcą prawdopodobnie jest zbyt rzadka konsystencja lukru
Co zrobić, gdy lukier jest za rzadki? To nic skomplikowanego. Wystarczy dodać do niego więcej cukru pudru. Najlepiej robić to stopniowo, małymi partiami, ciągle mieszając. W ten sposób najlepiej wyczujemy, kiedy konsystencja będzie już idealna. 

Jeśli przygotowaliście gęsty lukier, a mimo to nie zastygł on na słodkościach, może to wynikać z innego popularnego błędu. Dzieje się tak również, gdy nakłada się lukier na jeszcze ciepłe wypieki. Pamiętajcie więc, aby najpierw cierpliwie poczekać, aż słodkości wystygną, a dopiero potem brać się za ich ozdabianie.

Zobacz też: Jak zrobić lukier? Tylko w takiej proporcji składników będzie idealny do ozdabiania pierników ->>

Co zrobić, żeby lukier był twardy?

Aby wilgotny lukier błyskawicznie stał się suchy i twardy, wystarczy włożyć udekorowane wypieki do piekarnika rozgrzanego do 70 stopni. W ten sposób cukrowa polewa będzie suszyła się niczym beza i już w kilka minut stanie się idealnie sztywna. Ważne, aby nie robić tego zbyt długo, gdyż efekt wcale nie będzie lepszy, za to słodkości mogą stać się twarde. W zupełności wystarczy kilka minut.