Robicie kopytka według przepisu, a mimo to czujecie, że czegoś im brakuje? Częstym problemem jest zbyt twarde ciasto. Jeżeli wasze kopytka są gumowate i brakuje im jędrności, możliwe, że popełniacie jeden, częsty błąd. 

Dlaczego kopytka wychodzą twarde?

W większości przepisów na kopytka można znaleźć poradę dotyczącą dodawania do ciasta, oprócz mąki pszennej, także mąki ziemniaczanej, by się nadmiernie nie sklejało. Można z nią jednak mocno przesadzić! Dlatego mąkę ziemniaczaną należy dodawać do ciasta na kopytka na samym końcu, dopiero pod koniec wyrabiania. Gdy czujecie, że się ono skleja, to dodajcie odrobinę mąki i wyróbcie. Jeśli nadal się klei, dodajcie jeszcze troszkę. Kluczem jest dosypywanie mąki ziemniaczanej powoli i w niewielkich ilościach, by z nią nie przesadzić. 
Zobaczcie, jak zrobić dobre kopytka zgodnie ze sztuką z poniższego przepisu. 

Jak zrobić smaczne kopytka? 

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • 1 jajko
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej 
  • sól 

Przygotowanie:

  1. Obierzcie ziemniaki i, w razie potrzeby, pokrójcie na kawałki, by szybciej się ugotowały.
  2. Włóżcie ziemniaki do garnka z zimną wodą, dodajcie sól, zagotujcie i gotujcie do miękkości.
  3. Po ugotowaniu odcedźcie ziemniaki i zmielcie w maszynce, za pomocą praski do ziemniaków lub po prostu widelcem.
  4. Następnie włóżcie ziemniaki do miski. Dodajcie mąkę pszenną, szczyptę soli, jedno jajko i wyróbcie ciasto. Jeżeli poczujecie, że bardzo klei się do dłoni, wsypcie do miski pół łyżki mąki ziemniaczanej i dalej wyrabiajcie. W razie, gdyby ciasto wciąż się kleiło, dodajcie jeszcze troszeczkę mąki ziemniaczanej. 
  5. Po wyrobieniu ciasto na kopytka połóżcie na podsypanej mąką stolnicy. Podzielcie je na równe kawałki i z każdego z nich zróbcie rulon o szerokości 3 cm. Nożem potnijcie rulony z ciasta na kawałki, w kształt kopytek.
  6. Wlejcie wodę do dużego garnka, dodajcie sól i zagotujcie. By zapobiec sklejaniu się kopytek, możecie dodać trochę masła. Partiami wrzucajcie kluski do wody i gotujcie przez około 2 minuty, aż wypłyną. 

I gotowe! Przyrządzone w ten sposób kopytka nie będą zbyt twarde, a odpowiednio miękkie i jędrne. Polecamy podawać je z masłem lub skwarkami.