Warto powiedzieć, że można użyć soku z cytryny, octu albo mieszanki tych dwóch składników. Co kuchnia i gospodyni, to inne rozwiązanie, ale możemy zapewnić, że każdy z tych sposobów działa równie dobrze. Ilości płynów są małe, więc nie zdominują smaku czerwonej kapusty. Dobrze jednak wiedzieć, kiedy dodać produkty i czy do ich odmierzania używać łyżeczek lub łyżek. Wtedy modra kapusta i inne pyszności z tym składnikiem zawsze będą smakowały idealnie.

Jak "zatrzymać" kolor sokiem z cytryny?

Sposób z lekkim zakwaszeniem cytryną to znana od dawna wskazówka na intensywny kolor gotowanej kapusty. Nie jest czasochłonna, a z pewnością pachnie nieco lepiej niż drugi sposób z octem. Cytryna ma przecież orzeźwiający, ładny zapach sama w sobie. A jak jej użyć? Na 1 kilogram czerwonej kapusty wystarczy jedna niepełna łyżka soku z cytryny. Dodajemy ją właściwie pod sam koniec gotowania. Uważajcie jednak, aby razem z wyciśniętym sokiem nie wpadła pestka. W trakcie gotowania może nadać zbędnej goryczki całemu daniu. 

Jak użyć octu dla lepszego koloru kapusty?

Naturalny, ładny kolor czerwonej kapusty możemy podkręcić dodatkiem octu. To również klasyka wśród kuchennych trików. W wielu przepisach poleca się, aby był to ocet podgrzany, ale wprawione gospodynie nie wskazują tej rady jako niezbędnej do powodzenia całego procesu. Jedna łyżka octu na ok. 800-900 g kapusty stanowczo wystarczy. I podobnie jak w przypadku soku z cytryny - dolewamy go pod koniec gotowania. W przypadku tego płynu część osób robi też zaprawę do podlania kapusty czerwonej. Przygotowuje się ją naprawdę prosto. Wystarczy połączyć 500 ml wody, 3 łyżki octu i 3 łyżki cukru. Takie proporcje sprawdzą się do 1-kilogramowej główki.

A jak wykorzystać zarówno ocet, jak i sok z cytryny? W przypadku obu produktów zmiana dotyczy ich gramatur. Na standardową główkę czerwonej kapusty (800 g) wystarczy 1 łyżeczka octu i 1 łyżeczka soku z cytryny.