W zależności od kuchni świata, smak mielonych podkręcają przyprawy, ale też sposób podania. Doskonałym przykładem są mięsne kulki z dodatkiem cynamonu rodem ze Szwecji, czyli Kottbullar, a także greckie kofty serwowane w postaci szaszłyków na patykach. W kuchni polskiej prawilne mielone to jakościowe mięso, jajko, czerstwa bułka namoczona lub bułka tarta, a także przyprawy. W ramach tych ostatnich do podbicia smaku dania używa się też cebuli. I tu forma jej przygotowania może znacznie wpłynąć na odbiór całej potrawy. Popularne przyzwyczajenia radzimy zastąpić (być może na stałe) inną metodą. Szczegóły poniżej.

W jakiej postaci dodać do masy cebulę?

Większość przepisów na kotlety mielone zawiera na liście składników cebulę. Chodzi zazwyczaj o cebulę żółtą lub białą (ta druga jest nieco ostrzejsza w smaku). Naprawdę rzadko używa się cebuli czerwonej. Po obraniu zaleca się drobne jej posiekanie i dorzucenie do masy z mięsa mielonego. W trakcie smażenia surowe mięso wraz z dodatkami łapie temperaturę i "dochodzi" do odpowiedniego stopnia przygotowania. Zdarza się jednak, że w trakcie konsumpcji większe, półtwarde kawałki cebuli psują efekt smakowy. Jak temu zaradzić? Wypróbujcie patent z dodaniem przesmażonej, szklistej, kuszącej cebulki.

Jak idealnie zeszklić cebulę?

Zeszklona, zarumieniona, a często określana mianem "złotej" cebula to dodatek, który ląduje m.in. w masie na pierogi ruskie czy stanowi apetyczne wykończenie dania w postaci okrasy. W takiej formie podkręci też smak dobrze znanych "mielonych". Zanim zaczniemy formować kotlety, posiekaną cebulę przesmażmy na patelni z dodatkiem tłuszczu. Sprawdzi się do tego zarówno olej roślinny, jak i masło klarowane. Na jedną dużą cebulę wystarczy max. 1 łyżka oleju lub 2 łyżeczki masła klarowanego. Na średnim ogniu rozgrzewamy tłuszcz na powierzchni patelni i po chwili dosypujemy posiekaną drobno cebulę. Smażymy bez mieszania przez ok. 2-3 minuty. Po tym czasie cebula zacznie robić się półprzezroczysta. Dosmażamy jeszcze maksymalnie minutę i przekładamy do mięsnej masy, dalej wyrabiając ją i wykonując standardowe kroki z przepisu na kotlety. Gwarantujemy, że gotowe mięsne pyszności zaskoczą tylko pozytywnie - wyjątkowym smakiem.