Z początkiem miesiąca rozpoczął się już długo wyczekiwany sezon na ogórki. Jedni prawie codziennie robią z nich mizerię, inni już czekają na “wysyp” ogórków, by zabrać się za coroczną ceremonię kiszenia i marynowania. To bardzo smaczne warzywa, które mają wiele zastosowań w polskiej kuchni. Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co właściwie daje regularne jedzenie ogórków? Już 1 sztuka dziennie może sprawić, że poczujecie różnicę. 

Wartości odżywcze ogórków

Niektórzy mogą nie doceniać ogórków ze względu na to, że zawierają raczej niewiele (w porównaniu z wieloma warzywami) witamin i minerałów. Większość ogórka stanowi bowiem woda i jest to aż 97%. Ale to równocześnie zaleta, ponieważ jedzenie ogórków pozwala doskonale nawodnić organizm i uzupełnić niezbędne składniki odżywcze. To ważne zwłaszcza latem, gdy podczas upałów obficie się pocimy i organizm, wraz z potem, pozbywa się ważnych mikroelementów. 
Ogórki ze skórką zawierają m.in. witaminę C, tiaminę, niacynę, ryboflawinę witaminę B6, kwas foliowy, a także witaminę E, A, K i wapń, potas, żelazo, magnez, fosfor, cynk i sód

Kto powinien regularnie jeść ogórki?

Dr Marek Skoczylas, lekarz i specjalista w dziedzinie toksykologii żywności, fitofarmakologii oraz chorób przewlekłych, w jednym z filmów opublikowanych na jego kanale na YouTube podjął temat jedzenia ogórków. Wyjaśnił w nim, kto może skorzystać najbardziej na jedzeniu tych warzyw. Z ogórków skorzystają osoby, którym dokucza bolesność stawów - jak zaznacza dr Skoczylas, z przywołanych przez niego badań wynika, że ekstrakt z ogórka może pomóc łagodzić dolegliwości powodowane przez chorobę zwyrodnieniową stawów.

Oprócz tego, ogórki pomogą też tym, którzy zmagają się z zaparciami. Zawarta w tych warzywach woda oraz błonnik pobudzą jelita do pracy i mogą poprawić przemianę materii. Ponadto, zawarta w ogórkach substancja kukurbitacyna B reguluje poziom cukru we krwi, a potas wpływa pozytywnie na pracę serca.