Kaczka to jedna z najszlachetniejszych odmian drobiu. Jest pożywna, zdrowa i smakuje wyśmienicie. W Polsce nie jest tak popularna, jak kurczak czy choćby indyk. Na naszych stołach gości raczej „od święta”. Nie należy zatem dziwić się, że wiele osób nie wie, jak prawidłowo przygotować ten gatunek mięsa. Na szczęście nie jest to ani trudne, ani zbyt pracochłonne. Jak upiec kaczkę, żeby była miękka? Poniżej znajdziesz sprawdzone porady.

W dawnych czasach, kaczką zajadali się królowie i przedstawiciele najbardziej zamożnych warstw społecznych. Ten przysmak do dziś uchodzi za prawdziwy rarytas i nic dziwnego – prawidłowo przyrządzona kaczka smakuje wyśmienicie! Warto jednak wiedzieć, że delikatne mięso rozpieszcza nie tylko wybornym smakiem, ale też właściwościami odżywczymi. Kaczka jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka i zawiera wiele ważnych witamin, w tym witaminy B1, B2 I B6, PP, A i E. Oprócz tego, w mięsie kaczki znajdują się minerały i inne mikroelementy, których nie może zabraknąć w codziennej diecie: magnez, żelazo, cynk, wapń, miedź i mangan. To prawda, jest kaloryczna i tłusta, ale należy podkreślić, że mówimy tu przede wszystkim o zdrowych tłuszczach, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto więc przygotowywać ten specjał nieco częściej niż tylko przy okazji uroczystych wydarzeń.

Jak wybrać dobre mięso?

Idealnie przyrządzona kaczka powinna być miękka i soczysta w środku i chrupiąca z zewnątrz. Jak osiągnąć taki efekt? Jedną z najistotniejszych kwestii jest wybór dobrego mięsa. 

Najdelikatniejsze i najbardziej soczyste jest mięso z młodej kaczki, która w momencie uboju nie miała więcej niż 3 miesiące. Jak określić wiek ptaka? Niezawodnym wskaźnikiem jest tkanka tłuszczowa. Im młodsza kaczka, tym jaśniejszy jest tłuszcz. U starych osobników (czyli powyżej 1 roku życia), warstwa tłuszczu przybiera nieapetyczny żółty odcień. 

Unikajcie zamrożonego mięsa. Nie chodzi o to, że proces mrożenia wpływa negatywnie na jego jakość. Po prostu, twarda struktura i warstwa lodu uniemożliwiają prawidłową ocenę jego jakości.

Zanim wybierzecie kaczkę, dokładnie przyjrzyjcie się skórce. Za czynniki dyskwalifikujące należy uznać pozostałości piór i niejednolite zabarwienie. Lepiej odrzucić też mięso, na którego skórze widać wyraźne zasinienia i uszkodzenia. Kolejna rzecz, skóra kaczki powinna być lekko wilgotna, ale nie lepka!

O świeżości mięsa świadczy też jego elastyczność. Pod wpływem nacisku palcem, tkanka powinna się ugiąć. Gdy zwolnicie nacisk, musi wrócić do pierwotnego kształtu. Jeżeli ulegnie odkształceniu, będzie to oznaczało, że kaczka nie jest już pierwszej świeżości.

O ile jakość kupionej kaczki ma kluczowe znaczenie dla finalnego efektu, to nie można nie wspomnieć, że ważna jest też rasa ptaka. W polskich sklepach najłatwiej znaleźć kaczki pekińskie, piżmowe i mulardy. Każda z tych odmian jest  godna polecenia, ale najlepszą opinią cieszy się ostatnia z wymienionych. Mulardy to bezpłodne samce, będące wynikiem krzyżowania kaczki pekińskiej i piżmowej. Jeżeli zależy wam, żeby mięso zawierało możliwie najmniej tkanki tłuszczowej, wybierzcie barbarie – odmianę kaczki piżmowej.

Jak upiec kaczkę, aby była miękka i soczysta?

Nawet najlepsze mięso nie będzie smaczne, jeżeli kucharz popełni błędy na etapie jego przyrządzenia. Jakie są najważniejsze zasady pieczenia kaczki? Zacznijmy od właściwego przygotowania drobiu. Zanim ptak trafi do piekarnika, trzeba go zamarynować. W przypadku dość tłustej kaczki, ten zabieg służy przede wszystkim nadaniu jej odpowiedniego smaku, ale warto pamiętać, że marynata zmiękcza też mięso. Żeby kaczka mogła nasiąknąć przyprawami, trzeba ją zamarynować 24 godziny przed upieczeniem.

Pamiętajcie, że przed pieczeniem, mięso wyjęte z lodówki musi trochę poleżakować. Nie należy piec zimnej kaczki, trzeba pozwolić jej zyskać temperaturę zbliżoną do pokojowej. Jak długo powinno trwać leżakowanie? To zależy od masy ptaka. Najczęściej wystarczy 60 minut (ale nie należy podchodzić do tego jak do obowiązującej reguły).

Jeżeli chcecie uzyskać efekt miękkości i soczystości, nafaszerujcie kaczkę jabłkami. Ten etap nie jest obowiązkowy, jednak warto pamiętać, że owocowy farsz nie tylko wpływa korzystnie na smak drobiu. Pod wpływem wysokiej temperatury, jabłka uwolnią soki, a to korzystnie wpłynie na soczystość mięsa. 

Przejdźmy do procesu pieczenia. Kaczka powinna spędzić w piekarniku mniej więcej dwie, dwie i pół godziny. Przydatna wskazówka: na każdy kilogram masy ptaka powinna przypaść godzina pieczenia. Najlepiej piec go w naczyniu żaroodpornym o odpowiedniej wielkości. Żeby kaczka nie wyschła, należy zadbać o to, by komora przez cały czas była rozgrzana do odpowiedniej temperatury. Przez pierwsze 30 minut, utrzymuj 200 stopni Celsjusza i nie przykrywajcie naczynia. Po tym czasie, zmniejszcie temperaturę do 180 stopni Celsjusza i pieczcie mięso pod przykryciem. 

Nie zapomnijcie o podlewaniu mięsa wytopionym tłuszczem. Nie można jednak robić tego zbyt często, bo otwierając drzwiczki piekarnika, obniżycie nieco temperaturę w komorze. W połowie czasu pieczenia, obróćcie kaczkę na drugą stronę.

Czy kaczkę można piec w folii?

Zamiast naczynia żaroodpornego, możecie użyć brytfanki i folii do pieczenia. Tak przygotowana kaczka będzie aromatyczna i soczysta. Jeżeli zdecydujecie się na tę metodę, musicie pamiętać, że przez cały proces pieczenia, w piekarniku musi panować stała temperatura. W tym przypadku, optymalna wartość to 180 stopni Celsjusza.  

Co zrobić, żeby kaczka miała chrupiącą skórkę?

Jeżeli pieczecie kaczkę w naczyniu żaroodpornym, skórka pięknie zarumieni się jeszcze przed przykryciem mięsa. W celu uzyskania jeszcze większej chrupkości, na 2 minuty przed końcem pieczenia możecie posmarować kaczkę solanką (wymieszaj 2 łyżki wody z łyżką soli). 

W przypadku pieczenia w folii, na 30 minut przed końcem rozetnijcie rękaw. To sprawi, że skórka przybierze rumiany kolor i będzie idealnie chrupiąca. 

Zastosujcie powyższe porady, a na stół podacie idealnie przygotowaną kaczkę – miękką i soczystą w środku, z mięsem łatwo odchodzącym od kości, i chrupiącą na zewnątrz.