Melon to jedno z najbardziej niezwykłych warzyw. Ten charakterystyczny przedstawiciel rodziny dyniowatych jest tak słodki i soczysty, że większość osób nazywa go owocem. Także naszym zdaniem, pod względem smaku i zastosowania, melonowi bliżej do drugiej z wymienionych grup roślin, więc warunkowo przyjmijmy, że mówimy o owocu.

Jak się je melona żółtego? Aż chciałoby się powiedzieć: jak tylko mamy ochotę! Soczysty melon doskonale smakuje bez jakichkolwiek dodatków, bo sam w sobie jest po prostu pyszny. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by dodać go do owocowej lub drobiowo-owocowej sałatki (dokładnie tak, melon może być też składnikiem trochę bardziej sycących dań). Słodki miąższ uzupełni smak deserów, m.in. lodów i gofrów, sprawdzi się w domowych wypiekach, a jeżeli mamy pod ręką więcej owoców egzotycznych (i nie tylko, bo wyśmienity melon dobrze komponuje się też z owocami sezonowymi), możemy łatwo i szybko zrobić owocowe szaszłyki. Nie zapominajmy o zdrowych, orzeźwiających koktajlach, które latem skutecznie gaszą pragnienie i nawadniają organizm. Zanim jednak przystąpimy do konsumpcji egzotycznego przysmaku, najpierw będziemy musieli go obrać i pokroić. Jak pokroić melona i jak go obrać? Poniżej wymieniamy kilka sprawdzonych sposobów.

Jak obrać melona?

Jak jeść melona miodowego? Bez względu na to, o jakiej odmianie mówimy, w pierwszej kolejności będziemy musieli pozbyć się zewnętrznej warstwy owocu, czyli skórki. Zaczynamy od dokładnego umycia melona pod strumieniem chłodnej wody. Gdy już usuniemy wszystkie pyłki i inne zanieczyszczenia, będziemy mogli przejść do obierania.

Jeżeli owoc jest już czysty, możemy przystąpić do obierania. Najłatwiejsza metoda polega na podzieleniu melona na mniejsze kawałki i usunięciu z nich skórki. W ten sposób, zrobimy to najszybciej.

W pierwszej kolejności, wyznaczamy środek melona. Następnie, ostrym nożem z odpowiednio długą głownią przecinamy go na pół. Z obu kawałków usuwamy gniazda nasienne. To zadanie jest o tyle łatwe, że w przeciwieństwie do arbuza (który jest bliskim krewnym melona), pestki w tym owocu są skupione w samym środku miąższu. Wszystko, co trzeba zrobić, to wydrążyć tą część zwykłą łyżeczką. W kolejnym kroku, dzielimy połówki na ćwiartki. Teraz możemy przystąpić do usuwania skórki. Prowadź nóż od góry do dołu. Ostrze powinno poruszać się po lekkim łuku, zgodnym z krzywizną owocu. Dzięki temu, nie  usuniemy zbyt dużo cennego miąższu.

Druga metoda jest nieznacznie trudniejsza. Polega na obraniu całego, czyli niepodzielonego melona. Zaczynamy od szczytowej części, w której można wyznaczyć oś owocu. Ostrze prowadzimy od góry do dołu, po lekkim łuku. Nie staraj się od razu odkrajać dużych kawałków skórki, bo w ten sposób możesz uszkodzić delikatny miąższ.

Jak pokroić melona w kostkę?

Owoc jest już obrany, więc możemy przystąpić do krojenia. Melona można rozdrobnić na wiele sposobów. Jeżeli jednak ma być dodatkiem do sałatki, lodów lub gofrów, najlepiej sprawdzi się metoda „na kostkę”.

Najłatwiejszy sposób nie wymaga nawet obierania owocu przed pokrojeniem. Dzielimy melona na pół i pozbywamy się pestek. Następnie, obie części dzielimy na ćwiartki. Teraz wystarczy tylko wykonać poprzeczne nacięcia i odkroić kostki od skórki. Jeżeli mają być mniejsze warto wykonać także nacięcie wzdłużne, które przedzieli je na pół.

Inny sposób jest nieco bardziej pracochłonny. Polega na podzieleniu melona na pół (nie zapomnij o usunięciu pestek), następnie – na ćwiartki. Tak przygotowany owoc dzielimy na nieco cieńsze plastry, a następnie przecinamy wzdłużnie i poprzecznie. Owocowa kostka jest już gotowa.

Jak dekoracyjnie pokroić melona?

Jak pokroić melona na imprezę? Najlepiej dekoracyjnie. Najłatwiejszy sposób opisaliśmy powyżej, ale żeby owoc pięknie prezentował się na stole, trzeba wprowadzić drobne modyfikacje. Po oddzieleniu kostek od skórki, umieśćcie je ponownie na wierzchniej warstwie, układając metodą „na ząbki”, czyli przesuwając kawałki owocu naprzemiennie do lewej i prawej strony.

Inna metoda wymaga użycia łyżki do wydrążania warzyw i owoców. Kroimy melona na dwie części, usuwamy pestki i specjalnym narzędziem wydobywamy z miąższu kawałki o kształcie kulek. Tak przygotowanego melona można umieścić w salaterce, podać razem z lodami lub udekorować nim sałatkę albo inne danie. Przydatna wskazówka: jeżeli nie dysponujecie łyżką do warzyw i owoców, zastąpi ją łyżka do lodów.

Jak sprawdzić czy melon jest dobry?

Melony najlepiej jeść w stanie dojrzałym. Właśnie wtedy charakteryzują się najlepszymi właściwościami i mają najbardziej wyrazisty smak. Zdarza się jednak, że na sklepowe półki trafiają owoce, które nie zdążyły jeszcze dojrzeć. Jak sprawdzić, czy melon nadaje się już do jedzenia?

Chcąc wybrać dobrego melona, warto dosłownie kierować się swoim nosem. Dojrzały owoc wydziela intensywny, wyraźnie słodki zapach (najbardziej intensywny przy gnieździe ogonka), który wyczujemy od razu, gdy nieznacznie zbliżymy go do twarzy. Kolejny sprawdzony sposób – delikatnie uderzcie w skórkę melona. Jeżeli owoc jest dojrzały, wyda głuchy dźwięk. Żeby mieć w tej kwestii 100-procentową pewność, należy ostrożnie nacisnąć skórkę. W dojrzałych okazach, wierzchnia warstwa jest sprężysta. Nieznacznie ugnie się pod wpływem nacisku, ale gdy tylko cofniemy palec, od razu wróci do pierwotnej formy. 

GettyImages

Jak sprawdzić, czy melon nie jest przejrzały? Także w tym przypadku warto wykonać test polegający na naciśnięciu skórki. Jeżeli owoc zdążył już przejrzeć, jego zewnętrzna powłoka łatwo się ugnie i zapadnie pod wpływem siły nacisku. Warto też przyjrzeć się okolicom gniazda ogonka. To właśnie tam rozpoczynają się wszelkie procesy gnilne, więc jakiekolwiek widoczne zmiany należy traktować jako czynnik dyskwalifikujący. Przejrzały melon ma inny zapach niż dojrzały. Gdy owoc zbyt długo leży na sklepowej półce, zaczyna wydzielać wyraźnie mdłą woń, która jest najintensywniejsza tuż przy gnieździe ogonka.