Herbata z mlekiem jest bardzo popularna na Wyspach Brytyjskich. W Polsce sięgamy po nią znacznie rzadziej. W naszym kraju występuje pod nazwą bawarka. Często piją ją kobiety w ciąży, ponieważ zwiększa ilość mleka w piersiach i działa stymulująco na laktację. Okazuje się jednak, że ten napój ma znacznie więcej cennych właściwości (nie tylko dla świeżo upieczonych mam).

Dlaczego warto pić herbatę z mlekiem?

Herbata z mlekiem, czyli popularna bawarka, poprawia koncentrację oraz działa pobudzająco – śmiało więc możecie nią zastąpić kawę. Niweluje także w pewnym stopniu antyoksydanty, co wpływa pozytywnie na odporność organizmu, a także zapobiega uszkodzeniom komórkowym.

Taka mieszanka łagodzi też bóle stawów, pomaga przy chorobach reumatycznych. Zapobiega również:

  • wrzodom żołądka,
  • chorobom serca,
  • udarom mózgu,
  • nowotworom,
  • miażdżycy naczyń krwionośnych.

Bawarka pobudza enzymy trawienne, obniża apetyt i polepsza metabolizm. Jej picie pomaga też przyswoić wapń, wpływa także korzystnie na proces odchudzania. Większość osób pije jednak bawarkę nie dla jej właściwości zdrowotnych, a po prostu dla charakterystycznego smaku.

Jak przyrządzić herbatę z mlekiem?

Herbatę z mlekiem najlepiej pić rano, jeszcze ciepłą. Możecie dodać do niej cynamonu, miodu – będzie wtedy jeszcze smaczniejsza.

Są 2 metody na parzenie herbaty z mlekiem. Korzystając z pierwszej z nich, musicie najpierw podgrzać mleko, a potem dodać do niego napar z herbaty. Tak najczęściej przygotowuje się ją w naszym kraju. Kolejny sposób to zaparzenie liści herbaty gotującą się wodą, odcedzenie naparu i dodanie na końcu mleka. Zwykle tak czynią Brytyjczycy.

Bawarkę zazwyczaj robi się na bazie czarnej herbaty, jednak możecie też użyć herbat ziołowych i herbat smakowych (jednak nie każdy smak będzie się dobrze komponował z mlekiem).