Nawet najdłużej gotowany rosół nie będzie miał pełni smaku i aromatu, jeśli przygotujemy go w nieodpowiednim garnku. Sprawdźcie, jakie naczynie jest tajemnicą najlepszych kucharek i to już od wielu, wielu lat.

Te garnki nie będą dobrym wyborem

Nasze mamy i babcie zwykle używały garnków emaliowanych, a obecnie możemy zaobserwować powrót tego trendu. Czy jest to jednak dobry wybór w przypadku rosołu? Otóż nie do końca, gdyż garnki emaliowane nie są one kwasoodporne, więc może się z nich przedostawać do wywaru szkodliwy glin. Co więcej, w takich naczyniach wywar bardzo szybko i mocno się nagrzewa, przez co może wykipieć i wyparować.

Garnki aluminiowe oraz te ze stali nierdzewnej sprawdzą się już nieco lepiej, jednak i one mają swoje minusy, gdyż one z kolei nie są polecane do przechowywania zupy w lodówce. Wszystko dlatego, że stal nierdzewna i aluminium mogą wchodzić w reakcje z jedzeniem i zmieniać jego zapach oraz smak.

W jakim garnku najlepiej gotować rosół?

Po pierwsze, garnek do długiego, wolnego gotowania bulionu musi duży i głęboki, aby wszystkie warzywa i mięsa były dokładnie pokryte wodą. Dobrze też, aby miał grube, wielowarstwowe dno, dzięki któremu będzie równomiernie rozprowadzał ciepło na całej powierzchni. Równie ważne jest jednak to, z czego będzie on wykonany. Jakie tworzywo będzie najlepszym wyborem?  Na to pytanie odpowiedziała Lucyna Ćwierczakiewiczowa już w 1871 roku. W swojej książce "365 obiadów za 5 złotych" radziła, że najlepiej gotować rosół w garnku glinianym, który długo się nagrzewa i utrzymuje temperaturę. Jak czytamy w książce: 

"Rosół, bulion, a nawet każda zupa, do której wchodzi jakikolwiek kwas, powinna być gotowana w garnku glinianym polewanym. W rondlu gotuje się zbyt szybko i paruje za nadto, glina będąc złym przewodnikiem ciepła, utrzymuje rosół w jednostajnym gotowaniu. W restauracjach nie obserwują tego, i dla tego też tam nigdy rosół tak smacznym nie jest, jak domowy" 

Choć tekst ten został napisany tak dawno temu i obecnie naczynia gliniane nie są już aż tak popularne, to zdecydowanie warto przywrócić je do łask i zainwestować w takie akcesorium. 

Jak gotować rosół - pod przykryciem czy bez?

Wybór garnka mamy już za sobą, ale wielu początkujących amatorów przygotowywania zup głowi się też, czy rosół gotuje się pod przykryciem. Choć zdania na ten temat bywają podzielone, to prawdą jest, że pokrywka przydaje się tylko na początku gotowania, a potem zdecydowanie lepiej ją zdjąć. W przeciwnym razie wywar może stracić swoją klarowność. Gotowanie rosołu pod przykryciem przez cały czas zwiększa również ryzyko wykipienia wywaru, a tego nikt z nas nie chce.