Gdy rozejrzycie się po domach waszych znajomych z pewnością zauważycie, że kolorowe storczyki zdobią wiele parapetów. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak odpowiednio o nie dbać, dlatego nie u każdego prezentują się równie dobrze. Zobaczcie, co warto podsypywać do doniczki, aby rośliny zachwycały dobrą kondycją i pięknym wyglądem. Tego byście się nie spodziewali.

Czym nawozić storczyki? Wyciągnijcie popularny składnik z zupy

Okazuje się, że genialnym składnikiem, który pobudza storczyki są ugotowane kości z kurczaka. Choć początkowo może to brzmieć absurdalnie, okazuje się, że ten produkt to prawdziwa skarbnica potrzebnych roślinom minerałów. Kości drobiowe są świetnym źródłem fosforu, wapnia, magnezu i potasu, czyli wszystkich najpotrzebniejszych storczykom pierwiastków. Taki zestaw naturalnie podnosi pH podłoża i neutralizuje ilość rtęci oraz azotu, dzięki czemu wzmacnia roślinę i przedłuża jej kwitnienie.

Zupę na kurczaku szybko ugotujecie w szybkowarze:

Jak zrobić nawóz do storczyków z kości kurczaka?

Jak zamienić kości z kurczaka w domowy nawóz? Wystarczy najpierw rozłożyć ugotowane kostki na czystej ściereczce i wysuszyć je na słońcu przez kilka dni, a następnie drobno pokruszyć je w blenderze lub moździerzu. Tak przygotowany proszek wsypujemy wprost do doniczki, na wierzchnią warstwę podłoża. Jeśli natomiast planujecie przesadzanie storczyków, dodajcie trochę takiej mączki do nowej ziemi i dokładnie wymieszajcie, aby proszek równomiernie dotarł w zakamarki doniczek.

Jak nawozić storczyki - domowe sposoby

Jeśli nawóz do storczyków z kości kurczaka was nie przekonuje, możecie też wypróbować inne naturalne odżywki za półdarmo. W tym celu świetnie sprawdzą się też:

  • wywar z czosnku,
  • woda z gotowania ryżu,
  • fusy po kawie,
  • nawóz ze skórek bananów.

Źródło: halowies.pl