Zupa, zwłaszcza zupa pomidorowa, jest nieodłącznym elementem polskiego obiadu - szczególnie poniedziałkowego. Na pewno już nieraz robiliście pomidorówkę na niedzielnym rosole. Polska pomidorowa, podobnie jak ogórkowa czy koperkowa, często są zabielane śmietaną. W pośpiechu, lub u niedoświadczonych, młodych domowych kucharzy,  łatwo o zwarzenie się śmietany. Tego błędu po kilku próbach łatwo będzie wam uniknąć. Wystarczy chwila uwagi. 

Dlaczego śmietana się warzy?

O to mogą was zapytać np. ciekawskie 5-letnie maluchy przy obiedzie. One szczególnie często „jedzą oczami” i jeśli coś nie odpowiada im z wyglądu, nie zjedzą ani łyżki więcej. W śmietanie czy jogurcie, którymi zabielacie zupę, znajduje się białko. Zimna śmietana (białko w niej zawarte) błyskawicznie ścina się z gorącą zupą i powstają niechciane grudki. Nie zmieniają one smaku zupy, ale jej wygląd - na gorsze. Śmietana (białko) warzy się również znacznie chętniej w kwaśnych zupach - np. ogórkowej. Taka zupa, zamiast ładnego, jednolitego koloru (w przypadku pomidorowej -  pomarańczowego) nabiera nieapetycznego wyglądu.

Jak zabielić zupę pomidorową (i każdą inną)?

Wyjmijcie śmietanę z lodówki na 10-15 minut przed zabieleniem zupy - niech ociepli się przez chwilę w pokojowej temperaturze. Przelejcie porcję do szklanki lub miseczki i dodajcie do niej 0,5-1 łyżeczkę cukru. Pomoże on połączyć się składnikom, a przy okazji doprawi zupę i zrównoważy nadmiar kwasu, który często pojawia się w pomidorowej czy ogórkowej. 

Następnie odlejcie chochelką trochę zupy do osobnego naczynia i powoli wlewajcie do niej śmietanę z cukrem, jednocześnie mieszając. Gdy mikstura będzie już całkiem gładka, przelejcie ją powoli i stopniowo do zupy w garnku. Cały czas mieszając, zagotujcie zupę i od razu wyłączcie gaz. Dzięki temu nie powstanie ani jedna grudka.

Jak zapobiec warzeniu się śmietany? Inne sposoby

Możecie też całkowicie zrezygnować z zabielania zupy w garnku i do każdego talerza dodać nieco śmietany tuż przed podaniem na stół. Rozważcie też zamianę śmietany 18% (najczęściej używaną do zup) na nieco tłustszą - 22% lub 30%. Im więcej tłuszczu w śmietanie, tym mniejsze ryzyko, że się zetnie. Kremówkę możecie dodać bezpośrednio do garnka z gorącą zupą.

W razie, gdyby pojawiły się niechciane grudki i psuje wam to przyjemność z jedzenia, problem możecie rozwiązać za pomocą blendera. Zmiksujcie pomidorówkę ze ściętą śmietaną na zupę-krem. Wtedy grudy całkowicie znikną, a dzieci zjedzą taką zupę pomidorową bez protestów.