Dieta lekkostrawna, zwana również łatwostrawną, jest rodzajem diety leczniczej. Jej stosowanie w szczególności zaleca się pacjentom pooperacyjnym lub przygotowującym się do zabiegu. Stosować mogą ją również osoby starsze u których występują problemy z prawidłowym trawieniem. Sprawdza się również w przypadku pojawienia się dolegliwości jelitowych, zatruć, czy też chorób wątroby, trzustki lub nerek. Jej elementy mogą też być używane  podczas infekcji wirusowych, którym towarzyszy gorączka. 

Dieta lekkostrawna – cel

Dieta zakłada eliminację produktów ciężkostrawnych. Ma ona przede wszystkim na celu odciążenie przewodu pokarmowego. Dlatego też jest ona zalecana w czasie rekonwalescencji po zabiegach medycznych. Stosuje się ją również podczas występowania dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które skutecznie łagodzi. Ułatwienie procesu trawienia przyczynia się też do poprawy ogólnego stanu odżywienia. 

Dieta łatwostrawna – podstawowe zasady

By dieta lekkostrawna była skuteczna należy trzymać się jej kilku podstawowych założeń. Są nimi:

  • Ograniczenie ilości spożywanego błonnika do około 25 g na dzień,
  • Odpowiednia obróbka termiczna spożywanych produktów,
  • Unikanie produktów ciężkostrawnych,
  • Usuwanie z warzyw i owoców skórek oraz pestek,
  • Spożywanie 4–5 małych posiłków,
  • Przyjmowanie posiłków w regularnych odstępach o określonej porze,
  • Wypijanie przynajmniej 1,5 l wody dziennie.

Dieta lekkostrawna – co jeść?

Wśród produktów zalecanych na diecie łatwostrawnej należy wymienić lekkostrawne warzywa, takie jak: sałata, pomidor (pozbawiony skórki), marchewka (starta), cykoria. Po obróbce termicznej można też spożywać ziemniaki, buraki, szpinak, seler, pietruszkę, cukinię oraz dynię. Z owoców dozwolone są dojrzałe jabłka lub przetarte morele, brzoskwinie, melony, jagody, maliny, winogrona i banany. Przygotowując posiłki można do nich dodawać oleje „na zimno”. 
Dozwolone jest również spożywanie określonych rodzajów chudego mięsa, takich jak kurczak, indyk, królik, czy cielęcina. Jajka można włączyć do jadłospisu w formie jajecznicy lub omletu. Można je również ugotować na miękko lub przyrządzić z nich jajka sadzone. Swe posiłki można również urozmaicić określonymi gatunkami ryb – dorszem, solą, mintajem, sandaczem czy flądrom. Dozwolone są też niektóre ryby słodkowodne (pstrąg, okoń, szczupak). Bez obaw można też spożywać chudy nabiał i produkty mleczne. 
Choć nie wszystkie produkty zbożowe są zalecane na diecie lekkostrawnej, bez obaw można na niej sięgać po pszenne pieczywo, kaszę manną, jęczmienną, krakowską kus–kus oraz jaglaną. Do przygotowania posiłków można też użyć ryżu, płatków owsianych i jaglanych oraz drobnych makaronów. 
Do przyprawiania dań polecamy używać następujących produktów: cynamonu, imbiru, koperku, bazylii, rozmarynu, tymianku, majeranku, lubczyku oraz pietruszki. 

Dieta lekkostrawna – produkty zakazane 

Podczas stosowania diety lekkostrawnej należy unikać smalcu, słoniny, oleju palmowego oraz margaryny. W jej trakcie nie powinno się również spożywać tłustych mięs (wieprzowina, baranina, gęś, kaczka) i ryb (łosoś, sum). Wśród zakazanych produktów mlecznych należy wymienić sery pleśniowe, brie, topione oraz śmietanę i mleko o wysokiej zawartości tłuszczu. Z warzyw powinno się unikać roślin strączkowych, papryki, czosnku, pora, cebuli, rzodkiewki czy kapusty. Spożywanie jakichkolwiek warzyw w marynacie jest przeciwskazane. Z jadłospisu trzeba wyeliminować również suszone oraz niedojrzałe owoce, czereśnie i gruszki. Niedozwolone produkty zbożowe to: słodzone płatki śniadaniowe, wyroby cukiernicze, ryż brązowy, makaron razowy i kasza gryczana. Konsumowanie ciastek, czekolady i batonów również jest zakazane. Produkty takie jak alkohol i mocna kawa czy herbata nie powinny być spożywane w trakcie trwania diety.

Lekkostrawne jedzenie – jak je przyrządzić?

Na diecie żołądkowej odpowiednie przyrządzenie produktów spożywczych, jest równie ważne co ich dobór. Posiłki powinny być gotowane na parze lub w wodzie. Można je również przygotowywać w piekarniku. Najlepiej jednak używać w tym celu naczynia żaroodpornego lub specjalnego rękawa do obróbki termicznej. Należy pamiętać, by tłuszcze dodawać do potraw na zimno, czyli już po ich upieczeniu. Smażenie na głębokim tłuszczu jest stanowczo zakazane. Warto również mieć na uwadze, że wszystkie warzywa i owoce trzeba starannie obierać i pozbawiać pestek. 

Dieta lekkostrawna, a odchudzanie

Mogłoby się wydawać, że ze względu na ograniczenie tłuszczy i produktów wysoko przetworzonych stosowanie diety lekkostrawnej powinno przyczynić się do redukcji dodatkowych kilogramów. Jest to jednak założenie błędne. Dieta łatwostrawna jest rodzajem diety leczniczej, a nie redukcyjnej. Ma ona na celu poprawę stanu zdrowia.
Jej zadaniem jest dostarczenie wszystkich składników mineralnych (oraz odpowiedniej ilości energetycznej) potrzebnych do prawidłowego  funkcjonowania organizmu. Podczas jej stosowania nie powinno dochodzić do powstawania deficytu energetycznego, który jest nieodłącznym elementem odchudzania. 
 

Zobacz też --> Dieta bezglutenowa - obalamy mity, potwierdzamy fakt. Kto nie powinien jeść glutenu?