Sosy nie tylko dodają potrawie soczystości, ale również wzmacniają jej smak i aromat oraz wzbogacają ją o ciekawy koloryt. Do najbardziej popularnych, wykwintnych sosów zaliczymy: beszamel, sos sojowy, sos holenderski, a także sos pomidorowy oraz sos Worcestershire. Ten ostatni stanowi mieszankę wielu składników, które razem tworzą niepowtarzalny smak i aromat. Z powodzeniem można jednak znaleźć substytut, który pozwoli otrzymać zbliżony sos.

Czym jest sos Worcestershire?

Sos Worcestershire, który produkowany jest od lat 30. XIX wieku, ma płynną konsystencję i niezwykły korzenny słodko-kwaśny smak. Jego oryginalna receptura została stworzona przez firmę Lea&Perrins. Oryginalny sos produkowany jest w angielskim mieście Worcester, od którego przyjął on swoją nazwę.

W jego składzie znajduje się aż 25 składników, które są połączone ze sobą w ściśle określonych proporcjach. Bazą sosu Worcestershire są:

  •  ocet słodowy,
  • ocet winny,
  • melasa,
  • cukier,
  • sól.

Natomiast składnikami nadającymi mu oryginalny smak są:

  • sardele,
  • cebula i szalotka,
  • imbir,
  • czosnek,
  • seler,
  • ekstrakt z tamaryndowca,
  • asafetyda, czyli przyprawa powstała z soku korzenia kopru o intensywnej, nieprzyjemnej woni,
  • sok z cytryny,
  • tradycyjne przyprawy o korzenno-ziołowym aromacie (m.in. gałka muszkatołowa i liście laurowe).

Ze względu na posmak i woń zawartych w nim sardeli, sos Worcestershire nazywany bywa sosem rybnym. Po dodaniu i dokładnym wymieszaniu wszystkich składników, sos ten dojrzewa przez 18 miesięcy w dębowych beczkach. Ulega w nich fermentacji i dopiero po zakończonym procesie i spełnieniu odpowiednich warunków jest butelkowany. Z tego powodu, zrobienie samodzielnie sosu Worcestershire w warunkach domowych jest możliwe, ale bardzo trudne do wykonania. Smak domowego sosu według receptury nigdy nie będzie identyczny z produkowanym w fabryce. Z tego powodu stosuje się zamienniki, które można wykonać samodzielnie z produktów, które każdy ma w swojej kuchni.

Sos Worcestershire w kuchni

Ten niezwykle aromatyczny, ciemnobrązowy sos stosowany jest jako przyprawa do sałatek.  Najczęściej dodaje się go do dań na gorąco (przede wszystkim potraw z wołowiny, którą świetnie się łączy i nadaje mięso wyjątkowego aromatu oraz smaku). Doskonale smakuje z burgerami bądź wołową pieczenią. Można nim urozmaicić również smak gulaszu przygotowanego na bazie wołowiny i papryki. Oprócz zastosowań obiadowych sos Worcestershire jest jednym ze składników drinka Krwawa Mary.

Doskonale sprawdza się również do sałatki Cezar, która stanowi pyszną przystawkę podawaną na wielu przyjęciach. Jest to danie składające się m.in. z usmażonej piersi kurczaka, świeżej sałaty rzymskiej, chrupiącej bagietki i włoskiego sera parmezanu. Dodatek sosu Worcestershire pozwala dobrze połączyć wszystkie składniki, dodaje sałatce soczystości oraz świetnie podnosi walory smakowe potrawy, ponieważ nadaje jej wyjątkowo wykwintnego posmaku.

Pomimo że oryginalna receptura sosu Worcestershire zakłada bardzo wiele składników, to można również stworzyć podobny smakowo sos z tylko kilku produktów. Taki samodzielnie przygotowany produkt dobrze sprawdzi się jako dodatek do niektórych dań na ciepło (przede wszystkim pieczeni mięsnych), sałatek czy surówek warzywnych.

Najlepsze zamienniki sosu Worcestershire

Nie macie pod ręką sosu Worcestershire ani wszystkich składników potrzebnych do jego samodzielnego przygotowania w domu? Czym zastąpić sos Worcestershire w swojej kuchni? Możecie zastąpić go innym produktem, którego smak i aromat nie będzie specjalnie odbiegał od licencjonowanego produktu z Anglii. Poznajcie najlepsze zamienniki.

  • Ketchup i sos sojowy - łączymy je w proporcji 1:1 i dokładnie mieszamy. Po połączeniu się smaków powstanie produkt o słodko-kwaśnym smaku, który będzie idealny do przyprawienia zup, gulaszów oraz burgerów. Taka mieszanka sprawdzi się jako substytut sosu Worcestershire dodawanego do sosów sałatkowych.

  • Sos sojowy i sok jabłkowy - do sałatek i surówek warzywnych sprawdzi się połączenie soku jabłkowego z sosem sojowym w takich samych proporcjach stworzy nowy produkt o jabłkowym aromacie i słodko-kwaśnym smaku.

  • Sos sojowy, cukier i sok z cytryny - kombinacja 2 łyżek sosu sojowego, 4 łyżek soku z cytryny i 4 łyżek cukru rozmieszanych z odrobiną gorącej wody stworzy niezwykle ciekawy produkt o słono-słodko-kwaśnym smaku idealnie zastępujący sos Worcestershire. Można go dodać do każdej potrawy, w której stosowany bywa oryginalny sos.

  • Sos sojowy, ocet jabłkowy, czerwona papryka - mieszanina dwóch części sosu sojowego, jednej części octu jabłkowego oraz odrobiny płatków czerwonej papryki stworzy niepowtarzalny pikantny sos o słodko-kwaśnej nucie. Powstały produkt doskonale nadaje się jako zamiennik do mięs oraz gotowanych warzyw.

  • Sos rybny, ocet z czerwonego wina i sól - sos sojowy, ze względu na obecność w nim sardeli, ma nieco rybny posmak, jego zamienniki można stworzyć z sosu rybnego, octu z wina czerwonego oraz dodatku soli. Sos rybny i ocet należy połączyć w proporcji 1:1, a po wymieszaniu dodać odrobinę soli. Jeszcze raz wymieszać i pozostawić do przemacerowania. Gotowy sos możecie dodawać do tych samych dań, które doprawiamy sosem Worcestershire.

  • Sos rybny, sos sojowy i brązowy cukier - wymieszanie wszystkich składników i osłodzenie ich brązowym cukrem stworzy produkt idealny do zastąpienia sosu Worcestershire. Gotowy stosujemy do takich samych dań.