Do smażenia jajecznicy, pieczenia ciast i oczywiście na kanapki. W wielu domach masło jest obowiązkowym wyposażeniem lodówki i pierwszym produktem na liście zakupów. Są jednak i tacy, którzy unikają go jak ognia. Czy masło jest zdrowe i można je jeść codziennie? Sprawdźcie, zanim posmarujecie kolejną kromkę.

Czy masło jest zdrowe?

Wiele osób unika tego produktu lub mocno go ogranicza ze względu na nasycone kwasy tłuszczowe, które podnoszą poziom cholesterolu, a tym samym zwiększają ryzyko miażdżycy. Nie warto jednak aż tak bardzo demonizować cholesterolu, gdyż w odpowiednich ilościach jest on niezbędny do prawidłowej pracy mózgu, jelit i odpowiedniego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Co więcej, w maśle, oprócz niego znajdziemy też wiele minerałów, takie jak wapń, żelazo, cynk, sód, potas i fosfor, a także witaminy A, K, D, E oraz te z grupy B. Co więcej, zawiera ono też cenne kwasy: masłowy, linolowy i palmitynowy, rumenowy i wakcenowy, ważne dla układu immunologicznego i prawidłowej gospodarki energetycznej.

Czy można jeść masło codziennie?

Wszystkie powyższe składniki odżywcze udowadniają, że warto włączyć masło do codziennego jadłospisu, jednak liczy się umiar. Ile g masła dziennie przyniesie korzyści, a nie sprawi kłopotów? Według zaleceń, dorosłe, zdrowe osoby mogą spożywać około 13 g masła dziennie, co odpowiada 1 płaskiej łyżce. Choć może się to wydawać dużo, to okazuje się, że w rzeczywistości bardzo łatwo przekraczamy tę normę. Dla zobrazowania tej ilości wystarczy wspomnieć, że do posmarowania jednej kromki chleba zwykle zużywa się od 3 do 5 g masła, więc już 3 kanapki z grubą warstwą tego dodatku mogą zapełnić cały dzienny limit.

Jak zrobić masło?

Aby czerpać wszystkie korzyści z jedzenia masła, powinniśmy wybierać tylko naturalny, wysokiej jakości produkt. Oczywiście w sklepach znajdziemy wiele takich kostek, ale najlepszym wyborem zawsze będzie domowe masło własnej roboty, które łatwo można zrobić w domu. Wystarczy miksować blenderem śmietankę 36% z odrobiną soli przez około 10 minut, aż masło oddzieli się od maślanki. Następnie odciskamy masło na sicie lub gazie i przekładamy je do miski z wodą, aby wypłukać resztę maślanki i uformować finalną kostkę lub kulkę.