Niektóre przedmioty codziennego użytku mają zastosowania, o jakich nawet by wam się nie śniło. Na przykład sreberko po maśle - wiedzieliście, że może się wam jeszcze przydać w kuchni? Następnym razem, zamiast wyrzucać do kosza, wykorzystajcie ten papierek podczas przyrządzania słodkich wypieków. 

Jak wykorzystać papierek po maśle?

Po wyjęciu kostki masła z opakowania, zawsze zostają na nim resztki tego produktu. Aż żal ich nie wykorzystać (zwłaszcza w obliczu wysokich cen masła). Wystarczy wziąć sreberko i posmarować nim blaszkę, w której będziecie piekli ciasto. Dobrze jest poczekać kilka godzin, aż masło znajdujące się na papierku zmięknie - łatwiej wam będzie je rozsmarować. A jeżeli nie planujecie na dany dzień żadnych wypieków, papierek można zamrozić. Złóżcie go na pół (tłustą stroną do wewnątrz) i jeszcze raz na pół. Włóżcie do zamrażarki. Gdy będziecie go potrzebować, wyjmijcie sreberko kilka godzin przed pieczeniem, by masło zmiękło.

Pamiętajcie, że absolutnie nie wolno wkładać papierka po maśle do mikrofalówki, by podgrzać twarde resztki masła! Znajdujący się w nim metal sprawi, że pojawią się iskry, które mogą doprowadzić nawet do pożaru

Rozpuszczanie masła do ciasta

W przepisach na ciasta i ciasteczka często nie może zabraknąć masła. Jednak w zależności od rodzaju wypieku, ma ono inną formę. Do ciasta kruchego masło musi być zimne - jeżeli je rozpuścicie, tłuszcz dosłownie będzie wyciekał na blachę podczas pieczenia. Z kolei do ciasta drożdżowego należy użyć masła rozpuszczonego, ale też z pewnym zastrzeżeniem. Nie może być ono gorące ani zbyt ciepłe, ponieważ wówczas drożdże nie będą pracowały tak, jak trzeba i ciasto nie wyjdzie.