Czy wielokrotnie słyszeliście, że czosnek jest dobry na wszystko? Nie przesadzali z jego właściwościami. Ma dość charakterystyczny zapach, którego nie da się pomylić z niczym innym. Olejki w nim zawarte oraz siarka sprawia, że może być skutecznym środkiem przeciwko pojawianiu się nieproszonych gości. Natomiast goździki kojarzą wam się wyłącznie z zapachem grzańca czy ulubionej przyprawy do piernika? To jeden z tych składników, który potrafi być bardzo aromatyczny. Olejek goździkowy nie tylko uspokaja, ale także działa ściągająco. Te dwa składniki w połączeniu ze sobą są prawdziwym skarbem, który pomoże wam uporać się z niechcianym problemem, który pojawia się latem i jesienią.

Co przyciąga muszki owocówki i jak się chronić przed tym?

Muszki owocówki, bo o nich mowa, sprawiają, że nie mamy ochoty na przesiadywanie w ich towarzystwie. Siadają na owocach, warzywach, a także wielu innych produktach, które pozostawimy na blacie kuchennym. Jak zminimalizować ich natarcie? Podpowiadamy poniżej:

  • pojawiają się najczęściej w okolicach jabłek, brzoskwiń oraz śliwek,
  • uwielbiają okolice fermentujących kawałków owoców oraz gnijących warzyw,
  • jeżeli stawiacie domowe wino, mogą wyczuć je w nieznacznej odległości,
  • składniki, które są pozostawione po przekrojeniu na blacie kuchennym,
  • ocet winny oraz jabłkowy wlany do mniejszego pojemniczka może być wabikiem, w którym utoną jednocześnie,
  • włóżcie wszystkie składniki do lodówki, które tego wymagają, dzięki temu będziecie mieć mniej wabików, które będą spraszać owocówki do domu.

Czosnek z goździkami - niezawodny odstraszacz na muszki owocówki

Uprawiacie cebulę i czosnek w ogrodzie, a może macie w zapasie polską odmianę tego ostatniego, gdyż używacie go prawie każdego dnia? Bez względu na to, jaki akurat macie, wybierzcie główkę tej rośliny i rozgniećcie na ząbki. Polska odmiana typu harnaś jest dość intensywna - po rozgnieceniu będzie miał dość intensywną woń.

Połączcie go z całymi lub lekko pokruszonymi goździkami. Rozstawcie w pojemniczkach w różnych kątach domu. Dzięki temu zapachowi żadna owocówka nie przekroczy progu waszego domu czy balkonu. Możecie wymieniać przygotowaną mieszankę co tydzień lub dwa, aby nie wdała się pleśń.

Na co jeszcze pomoże czosnek z goździkami?

Za zapachem czosnku i goździków nie przepadają również inne irytujące owady, które latem nie dają nam spać albo spokojnie odpocząć w domu. To komary i muchy, które bzyczą od samego rana do nocy. Jeśli chcecie mieć święty spokój, rozstawcie w odwiedzanych przez nie miejscach czosnek naszpikowany goździkami, a gwarantujemy, że będziecie spać i budzić się spokojnie.