Do surówek, soków, zup, a nawet deserów - marchew to składnik, który wykorzystujemy w wielu rozmaitych przepisach. To soczyście pomarańczowe warzywo często pojawia się na naszych stołach, bo nie tylko świetnie smakuje, ale i genialnie działa na organizm- pod jednym ważnym warunkiem. 

Dlaczego warto jeść marchew?

Marchew to składnik, który niewątpliwie warto włączyć do swojego menu. Ten niepozorny korzeń jest bowiem prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych, które mogą przynieść mnóstwo korzyści naszym organizmom. Jedzenie jej w rozsądnych ilościach fantastycznie wpływa na zdrowie i urodę, a dodatkowo chroni przed wieloma schorzeniami. Jej działanie jest nieocenione, gdyż:

  • poprawia trawienie i przyspiesza metabolizm,
  • wzmacnia odporność organizmu,
  • obniża poziom złego cholesterolu,
  • działa przeciwzapalnie,
  • pozytywnie wpływa na wzrok,
  • chroni przed chorobami serca,
  • poprawia kondycję skóry i przyspiesza gojenie się ran,
  • chroni zęby i dziąsła, zapobiegając próchnicy,
  • zapobiega zaparciom, anemii i wrzodom żołądka,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów.

Czy można jeść codziennie marchew?

Wszystkie te dobroczynne właściwości są zasługą zawartości wielu cennych minerałów, takich jak potas, magnez, żelazo, sód, miedź, cynk, fluor, jod. W marchewce znajdziemy też sporą dawkę błonnika, tak cennego dla naszych układów pokarmowych. Co więcej, błonnik zapewnia też uczucie sytości, co w połączeniu z niewielką ilością kalorii w marchewce sprawia, że jest to idealny składnik na diecie. Oprócz tego znajduje się w niej też mnóstwo witamin, takich jak E, K, C, H czy te z grupy B.

Najlepszą wizytówką marchewki jest jednak witamina A, gdyż to właśnie z jej bogactwa najbardziej słynie to pomarańczowe warzywo. Należy jednak pamiętać, że choć w rozsądnych ilościach jest ona zbawienna dla organizmu, to w nadmiarze może być szkodliwa. Właśnie z tego względu największe znaczenie dla zdrowia ma odpowiednie dawkowanie marchewki. 

Objawy nadmiaru marchewki w diecie

Pomimo wszystkich dobroczynnych właściwościach, marchewki nie można jeść bez ograniczeń, gdyż zbyt duża jej ilość w diecie powoduje nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Z uwagi na dużą dawkę beta-karotenu, napędza ona organizm do wytwarzania ogromnych ilości witaminy A, co może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak nudności, wymioty, ból brzucha i biegunka. Nadwyżka tej substancji objawia się też bólami głowy i ogólnym osłabieniem, a dodatkowo może prowadzić do powiększenia wątroby i zaburzeń wzroku.

Nadmiar witaminy A nie jest też bez znaczenia dla stanu naszej skóry. Choć odpowiednie jej ilości działają na nią świetnie, to nadmiar sprawia, że staję się ona przesuszona i podatna na uszkodzenia. Długotrwałe jedzenie dużych ilości marchewki powoduje też karotenodermię, czyli zabarwienie skóry na pomarańczowy kolor. Na szczęście jest to całkowicie odwracalny objaw, który znika po odstawieniu warzywa. 

A więc ile marchewki dziennie można zjeść, aby skorzystać ze wszystkich jej walorów, a jednocześnie sobie nie zaszkodzić? Maksymalna dzienna dawka beta-karotenu to 25 mg, a w 100 g marchwi znajduje się go od 6 do 9 mg.