Nie macie sprawdzonego przepisu na kiszone buraki? Szukacie i nie chcecie brać niczego w ciemno? Nie dziwię się wam. Dłuższy czas minął, nim znalazłam ten właściwy. Dodatki były ciekawe, jednak to nie było to, czego szukałam. Kiedyś jadłam barszcz u ciotki, która dodawała do kiszonych buraków coś niezwykłego. W życiu bym nie pomyślała, ze uzyska tak aromatyczny i wyrazisty smak. Jeżeli planujecie w najbliższym czasie podać gościom barszcz z uszkami, koniecznie uszykujcie wcześniej te buraki. Mistrzostwo świata, wypróbujcie.

Co zrobić, aby zakwas z buraków miał przepiękny, rubinowy kolor?

Do sporządzenia każdego zakwasu z buraków czy kiszonych buraczków, musicie użyć dobrej jakości warzyw. Nie powinny być miękkie, gdyż to znak, ze są zwiędłe. Niedługo potem może pojawić się pleśń, zaczynając od końcówek buraków. Gdy tylko pojawi się niewinny meszek na końcówkach - wyrzućcie je. Buraki do zakwasu muszą być twarde, jędrne i soczyste - w przeciwnym wypadku pleśń bardzo szybko pojawi się w zakwasie.

Do każdego zakwasu możecie dodać skórkę z cytryny czy jabłka, jeżeli chcecie, by nabrał rubinowego, pięknego koloru. Po ukiszeniu dodajcie w alternatywie ocet jabłkowy, który pogłębi smak, aromat i kolor. Kiszone buraki zrobicie z odmian długich, podłużnych, jak i kulistych, Wybór należy do was. Istotne jest, aby były jak najmniej nawożone, wtedy uzyskacie zamierzony efekt.

Przepis na kiszone buraki z grzybami leśnymi

Przygotujcie koniecznie dobrze wyparzone słoiki. Jest to gwarancją tego, ze nie pojawi się niechciana pleśń. Później, gdy będziecie domykać je pokrywką, po zakończeniu fermentacji, koniecznie przetrzyjcie pokrywki spirytusem w celu odkażenia. Zastanawiacie się, jakie grzyby dodać? Ciotka z reguły używa borowików i podgrzybków - świetnie podkreślają smak.

Składniki:

  • 4 buraki długie,
  • 3-4 podgrzybki,
  • 2 szklanki wody,
  • 2 łyżki soli,
  • kilka ziaren pieprzu,
  • kilka liści laurowych,
  • skórka z jabłka.

Przygotowanie:

Buraki dokładnie obierzcie ze skórki i wyszorujcie z nadmiaru piasku. Przemyjcie suszone lub świeże grzyby. Namoczcie w wodzie i dokładnie wypłuczcie z resztek ściółki leśnej. Przełóżcie do słoika buraki i grzyby pokrojone w kawałki. Dodajcie przyprawy - pieprz, liście laurowe i skórkę z jabłek. Zalejcie wodą wymieszaną z solą. pamiętajcie, aby była letnia.

Możecie przełożyć zawartość słoika do gazy i zawinąć, aby żaden kawałek nie wydostał się ponad powierzchnię wody. Odcedzajcie pianę podczas fermentacji każdego dnia. Kiszone buraki z grzybami są gotowe już po 10 dniach. Przełóżcie je potem do lodówki. Użyjcie do sałatki czy kanapki. Zakwas zużyjcie do przyrządzenia barszczu.