Chrupiące i złociste faworki to takie, jakie zapamiętaliśmy z dzieciństwa. Babcia przygotowywała je na blacie kuchennym, zamaszyście napowietrzając ciasto za pomocą wałka. To jedne z tych wypieków, które co sezon konkurują z pączkami. My nie lubimy wybierać, dlatego zajadamy się obydwiema pozycjami. W czym tkwi sekret dobrze napowietrzonych i niezwykle smacznych chrustów? Zdradzimy wam patent, dzięki któremu zachwycicie wszystkich domowników i gości podczas imprez karnawałowych.

Co dodać do faworków, aby były chrupiące i lekkie?

Kluczem do sukcesu jest nie tylko przesiana mąka krupczatka. To także rodzaj tłuszczu oraz dobrej jakości jajka. Nie powinno zabraknąć kwaśnej śmietany oraz smalcu, który zezłoci smakołyk. W tym przepisie nie ma jednak klasycznych dodatków. To masło i piwo nadaje im niepowtarzalną konsystencję, pożądaną przez każdą gospodynię domową.

Przepis na faworki na piwie

Składniki:

  • 3-4 żółtka (duże),
  • 2 szklanki mąki,
  • pół szklanki piwa,
  • łyżka masła,
  • szczypta soli,
  • cukier puder do oprószenia,
  • olej do smażenia.

Przygotowanie:

  1. Składniki na ciasto faworkowe należy dokładnie wymieszać.
  2. Cienką strużką wlewajcie piwo i zagniećcie ciasto.
  3. Za pomocą wałka ubijajcie je, napowietrzając masę.
  4. Rozwałkujcie całość i wytnijcie na kształt prostokątów lub rombów.
  5. Zróbcie niewielkie nacięcie w środku.
  6. Przełóżcie kawałki ciasta przez nacięcie.
  7. Smażcie na rozgrzanym oleju lub smalcu do zezłocenia.
  8. Oprószcie cukrem pudrem przed podaniem.

Czym zastąpić piwo, aby uzyskać podobny efekt?

Nie jesteście fanami piwnego posmaku w deserach? Użyty alkohol co prawda wyparuje, jednak aromat może być nieco wyczuwalny. Wszystkie napoje na bazie drożdży lub te gazowane sprawdzą się idealnie. Dobrym rozwiązaniem będzie woda gazowana, oranżada, a nawet lemoniada.

Jeżeli jesteście fanami wytrawnych i ciekawych smaków, możecie zastosować kwas chlebowy do picia. Podbije orzechowy aromat faworków i nada im nieco więcej charakteru. Pamiętajcie, aby nie używać zbyt dużej ilości płynu. Dodawanie mąki, aby zagęścić masę sprawi, że będą zbyt ciężkie, twarde i nie wyrosną dostatecznie podczas smażenia.