Wielu z nas uwielbia chrupiące i jednocześnie miękkie bułeczki na śniadanie. To wspaniała baza wiosennych kanapek ze szczypiorkiem, twarożkiem i rzodkiewką. Niestety nie zawsze mamy dostęp do świeżych i smacznych wypieków. Jakość pieczywa pogarsza się, a my z reguły jesteśmy przyzwyczajeni do stałych smaków, przypominających dzieciństwo. Przepis na te bułki jest tak prosty i ciekawy, ze z pewnością nie pozostaniecie na niego obojętni. Gwarantujemy, że poranek z takim pieczywem będzie niesamowity. Poniżej znajdziecie przepis na bułeczki z wody.

Jak zrobić chrupiące bułeczki śniadaniowe?

Ten przepis łączy w sobie tradycyjne ciasto drożdżowe oraz metodę przygotowywania bajgli. Dzięki temu mariażowi otrzymacie przepyszne, chrupiące bułki.

Składniki:

  • 3 szklanki mąki,
  • szklanka mleka,
  • 20 g drożdży,
  • łyżka miodu lub cukru,
  • szczypta soli.

Roztwór wodny:

  • 3 szklanki wody,
  • szczypta soli,
  • szczypta cukru,
  • łyżeczka sody oczyszczonej.

Przygotowanie:

Mąkę dokładnie przesiejcie za pomocą drobnego sitka. Następnie zróbcie zaczyn drożdżowy na bazie ciepłego mleka i cukru. Możecie dosypać nieco mąki. Następnie odstawcie na około 15 minut, aż będą się pienić. Wlejcie po tym czasie do miski z mąką i zagniećcie przez około 10 minut. Po tym czasie pozostawcie pod ściereczką na około godzinę

. Powinno stać w ciepłym miejscu, najlepiej w kuchni lub pod kołdrą. Po wyrośnięciu uformujcie bułeczki i odstawcie na 10 minut na ręczniku papierowym lub stolnicy. Zagotujcie roztwór wodny i wkładajcie wszystkie bułki do obgotowania.

Po około 2 minutach wyjmijcie. Przełóżcie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piekarnik powinien być rozgrzany do 200 stopni Celsjusza. Pieczcie je przez 20 minut, do uzyskania chrupiącej skórki.

Czego nie robić, aby nie były kluchowate i zbite?

Jednym z najważniejszych kroków jest odpowiedni dobór mąki. Najlepsza będzie ta do ciast drożdżowych oraz pieczywa. Nie idźcie na skróty, w przeciwnym razie możecie uzyskać inny wynik od zamierzonego. Przesiewanie mąki ma ogromne znaczenie - jeżeli pominiecie ten krok, mogą tworzyć się nieapetyczne grudki, wyczuwalne w cieście.

Podczas wyrabiania ciasta nie powinniście dodawać więcej mąki, niż to przewidziane w przepisie. Będzie to skutkować kluchowatym i dość zbitym ciastem.  Wystarczy nasmarować ręce olejem lub wodą, aby ciasto nie przyklejało się podczas wyrabiania.