Przygotowujecie bigos na kilka dni przed świętami? To doskonała technika, która pozwala na przegryzienie się smaków. Dodatek kiełbasy jałowcowej, boczku, suszonych śliwek czy odrobiny cynamonu pozwala w pełni poczuć magię świąt. Gęsta, zwarta masa potrafi niestety nieco namieszać w kuchni. Gotowany bigos przez 3 dni może przypalić się na dnie. Niestety swąd spalenizny może przenieść się na całe danie, mimo, że oddzielimy ziarna od plew. Zdradzimy wam wypróbowany patent, który zapobiegnie kulinarnej katastrofie.

Co zrobić, aby bigos nie przypalił się?

Każda gospodyni domowa ma inny przepis na polski bigos. Ile domów, tyle smaków tego dania. Niestety coraz częściej zdarza się, że z nadmiaru obowiązków przed świętami zapominamy o nastawionym bigosie. To powoduje niepokój, czy aby na pewno spód nie przypalił się. Gdy wyczujecie smród spalenizny, niestety całe danie jest do wyrzucenia. Mimo, że odgarniecie "zdrową" część dania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przejdzie niechcianym zapachem.

Patent przekazywany z pokolenia na pokolenie bywa zapomniany, dlatego chcieliśmy go wam przypomnieć. Wystarczy wyłożyć dno garnka kawałkami słoniny lub grubszych plasterków boczku, aby nic nie przywarło do dna garnka. W przypadku grubszych kawałków słoniny nie musicie martwić się o ilość tłuszczu - nie wytopi się całkowicie, tworząc barierę dla łatwo przywierającej kapusty.

Który bigos jest tradycyjny? Ten z kiszonej kapusty czy z dodatkiem słodkiej?

Wyżej wspomniany bigos różni się smakiem w każdym gospodarstwie domowym. W zależności od użytych produktów uzyskacie inne, dominujące aromaty. Mając na myśli staropolski bigos, należy trzymać się kilku zasad, aby mógł spełniać kryteria tego tradycyjnego:

  • dodajcie karczek lub antrykot,
  • użyjcie wędzonych śliwek, najlepiej nałęczowskich,
  • obowiązkowo musi znaleźć się kwaśne jabłko typu Szara Reneta,
  • nie zapomnijcie o suszonych grzybach leśnych, w tym borowikach,
  • dodajcie 500 g kiszonej kapusty i 500 g słodkiej kapusty białej,
  • wędzony boczek może pojawić się w formie surowej lub gotowanej.