Wszyscy kochamy domowe przetwory z ogórków za ich wyrazisty smak i piękny aromat, ale przede wszystkim przyjemną chrupkość. Niestety, czasem ten ostatni czynnik się nie udaje i zamiast kruchej przekąski wyjmujemy ze słoików rozmokłe i miękkie warzywa. Co zrobić, żeby ogórki kiszone były twarde? Zobaczcie ten prosty trik, a już zawsze będziecie go stosowali.

Co zrobić, żeby ogórki nie był miękkie?

Nasze babcie miały na to sprytny patent, o którym obecnie mało kto już pamięta. Chodzi o to, aby przed zalaniem świeżych ogórków zalewą, nakłuć każdy z nich igłą. Dzięki temu prostemu trikowi, warzywa mogą oddać nadmiar zgromadzonej w środku wody, przez co nie miękną. Taki trik przeciwdziała też psuciu się ogórków, a do tego sprawia, że wnika do nich więcej smaku i aromatu przypraw, więc korzyści jest całe mnóstwo. 

Samo nakłuwanie jest banalnie proste, ale aby zrobić to dokładnie, najlepiej wbić igiełkę kilka razy lub użyć nieco grubszego szpikulca. Świetnie sprawdzi się tu na przykład metalowy patyczek do szaszłyków.

Ile soli na 1 litr wody do kiszenia ogórków? 

Jak zrobić solankę do kiszenia ogórków, aby przetwory wyszły idealnie pyszne i chrupkie? Wystarczy zawsze dbać o odpowiednie proporcje, czyli 1 pełna łyżka soli na każdy litr wody. Mówi się, że najlepiej użyć tej kamiennej, gdyż ma ona najwięcej soli mineralnych, które świetnie wpływają na fermentację, jednak z każdym innym rodzajem tej słonej przyprawy też się uda.

Nie każdy też wie o tym, że "moc" solanki należy dostosować do konkretnego słoika, a konkretniej mówiąc do rozkładu warzyw w naczyniu. Reguła jest taka, że im bardziej ściśle ułożone ogórki, tym używamy mniej solanki, ale o nieco wyższym stężeniu. Jeśli zapamiętacie wszystkie powyższe wskazówki, tegoroczne przetwory z pewnością wyjdą perfekcyjnie chrupiące i pełne smaku.