Wszyscy wiemy, że ogórki kiszone naszych mam i babć są najlepsze, ale czy próbowaliście kiedyś tych z przepisu pradziadków? Te receptura ma ponad 120 lat, ale zdecydowanie warto do niej wrócić, bo przyrządzone tak ogórki zachwycają chrupkością i wyrazistym smakiem. Wszystko to dzięki 3 listkom za półdarmo, które zmieniają wszystko. Spróbujcie sami, a będziecie zachwyceni.

Jaki kisić ogórki kiszone według starej receptury?

Choć wydaje się, że przepisy na ogórki kiszone nie mogą się zbytnio od siebie różnić i składają się zwykle z kilku bazowych produktów, to receptura z 1895 roku zawierała pewien sekretny składnik. Otóż do słoików z ogórkami wkładało się 3 liście: winorośli, dębu i wiśni. To właśnie one zapewniały doskonały smak i twardą, chrupiącą konsystencję, a do tego piękny kolor. Jeśli więc tylko macie te rośliny w pobliskiej okolicy koniecznie, koniecznie zbierajcie ich listki pełnymi garściami i przynoście je do kuchni. Ten wyjątkowy przepis przywróciła do łask Lena Gryszko, autorka bloga przepisytradycyjne.pl. Zobaczcie, jak zrobić go krok po kroku.

Przepis na ogórki kiszone z 1895 roku

1. Najpierw dokładnie czyścimy 1 kg ogórków. Samo opłukanie wodą nie wystarczy i najlepiej wyszorować ich skórkę twardą stroną gąbki, a wtedy pozbędziemy się nie tylko resztek ziemi, ale także kłujących drobnych kolców. 

2. Kiedy ogórki są już gotowe, zajmujemy się zalewą. W tym celu zagotowujemy 1 litr wody i rozpuszczamy w niej 2 łyżki soli

3. Wyparzone słoiki wypełniamy liśćmi winogron, wiśni i dębu. Następnie ciasno wkładamy do nich ogórki, a pomiędzy nie wciskamy też ząbki czosnku, koper, ziarna pieprzu oraz pokrojony w cienkie słupki korzeń chrzanu.

4. Wszystko przykrywamy kolejnym liściem dębu lub wiśni i wypełniamy słoiki gorącą zalewą, a następnie mocno zakręcamy i wstawiamy do szafki na 5 dni. Najlepiej ułożyć je na podstawce, gdyż może z nich zacząć wypływać woda. Nie należy się jednak tym martwić, gdyż to całkowicie normalne zjawisko.