Niezależnie od tego, czy uwielbiamy, czy nie znosimy gotować, oraz bez względu na to, jak sobie radzimy w kuchni, to plamy na podłodze są nieodłącznym elementem codzienności. Zawalona i często lepka kuchnia ze śliską podłogą w tłustych plamach, to także znak, że nadchodzą święta. Aby mieć więcej czasu na radosne chwile z bliskimi i uniknąć nerwów i bieganiny, warto sięgnąć po nowoczesne metody, które pozwolą cieszyć się spokojem i czystością. 

Jak usunąć tłuste plamy na podłodze w kuchni?

Na pewno znasz tę sytuację, gdy po męczącym myciu podłogi mopem, w całym domu czuć zapach detergentu, a płytki dalej są śliskie i klejące. Kolejne wymiany wody, a nawet końcówki mopa nie dają lepszych efektów, więc cała przygoda kończy się na kolanach ze szmatą w dłoni. Aby jednak nie zginać kręgosłupa i osiągnąć porządkowy sukces od pierwszego podejścia, ja wolę użyć odkurzacza z funkcją mycia podłóg. Odkurzacz wodny Thomas MultiClean X10 Parquet to ciekawy model bezworkowy, który ma nie tylko funkcje mycia terakoty i delikatnych parkietów (oddzielna końcówka z mikrofibry do lakierowanego drewna i paneli), lecz także do osuszania podłóg. U mnie się to sprawdza dodatkowo po szaleństwach mojego dziecka i kota, ponieważ nie raz już wpadli w kocią miskę z wodą zalewając jednym ruchem połowę kuchni. Natychmiastowe osuszenie świeżo umytej podłogi to dla mnie także wygoda i bezpieczeństwo (nie muszę już ostrzegać domowników przed śliską podłogą). Funkcję osuszania stosuję też w łazience, ponieważ w naszym bezstresowym domu nie ma zakazu chlapania się w wannie. 

Porada: Jeżeli chcesz wyczyścić terakotę ze starych zaschniętych plam lub kociego/psiego jedzenia bez szorowania i rysowania płytek, polej brudne miejsca gorącą wodą i chwilę odczekaj. Tak odmoczone zabrudzenia wessij odkurzaczem ze ssawką do mycia na mokro. 

Jak wywabić plamy na chodniku kuchennym?

Przedświąteczny okres przygotowań co roku przypomina mi jedną sytuację z dzieciństwa, która stała się zabawną anegdotą rodzinną. Byłam roztargnionym, ale skorym do pomocy dzieckiem zaangażowanym w życie rodzinne i pomoc w kuchni. Zawsze starałam się wszystko zrobić szybko, a efekty były różne. W drugi dzień świąt w mojej rodzinie dzieci zawsze jadły zupę pomidorową z ryżem, która może nie jest tradycyjnym daniem bożonarodzeniowym, jednak każdy je ją ze smakiem. Ja wyrwałam się do noszenia z kuchni pełnych talerzy (w ciasnym mieszkaniu w bloku z lat 60 nie było miejsca, aby postawić na stole wazę). Tego dnia miałam śliczny sweterek z kokardkami przy mankietach, a drzwi do pokoju miały klamkę. Kiedy zupa pomidorowa, kokardki i klamka spotkały się ze sobą w tej samej czasoprzestrzeni, nie mogło być inaczej: zaczepiłam się i zostałam tuż za progiem, a zupa poszła dalej. Widok ryżu na dywanie był dla gości równie szokujący co zabawny. Wtedy radziliśmy sobie na kolanach, szczotką ryżową i proszkiem, dzisiaj takie problemy można rozwiązać bez schylania się.

Ten sam odkurzacz, który wyczyści na błysk terakotę i panele w kuchni, po podłączeniu ssawki do prania, w kilka chwil oczyści dywan nawet z najdziwniejszych zabrudzeń. Odkurzacz z funkcją prania dywanów to wybawienie w domu, gdzie mieszkają dzieci, czworonogi, alergicy lub takie osoby, które jak ja, całe życie zaczepiają się o klamki. Co ważne, wyprany dywan będzie nie tylko wyglądał „młodziej”, lecz także będzie pachniał świeżością. Regulacja mocy ssania pozwoli na skorzystanie z pomocy odkurzacza zarówno na dywanach z włosiem, jak i tych tkanych na płasko, a nawet na cienkich chodnikach kuchennych

Warto zauważyć, że model Thomas MultiClean X10 Parquet został wyposażony filtr HEPA. To technologia stosowana od dawna na salach operacyjnych w szpitalach i w stacjach kosmicznych, dzisiaj popularnie stosowana w najlepszych restauracjach, hotelach, a także prywatnych domach. Osobiście mogę potwierdzić, że mój mały alergik mieszkający w domu razem z kotem i psem, już po godzinie od porządków z użyciem filtru HEPA przestaje kaszleć i kichać. Przy regularnym czyszczeniu podłogi, dywanów i tapicerek z pomocą odkurzacza z filtrem HEPA, całkiem pozbyliśmy się kataru i problemu z obniżoną odpornością (a nie musieliśmy pozbywać się futrzastych pupili).  

Porada: Brzydkie zapachy (np. po zwierzętach, kiszonkach lub cebuli) najlepiej neutralizuje zwykły ocet spirytusowy. Aby uzyskać oczyszczającą mgiełkę, przelej ocet ze zwykłej butelki do czystej butelki z atomizerem (np. tej do zraszania kwiatów). Ocet ma też właściwości odtłuszczające i nabłyszczające powierzchnię, dlatego warto spryskać nim także płytki, szyby i lustra. Charakterystyczny, ostry zapach szybko się ulatnia przy pierwszym wietrzeniu.  

Przy okazji świątecznych porządków usuniesz plamy z tapicerki

Oprócz ssawki do mycia i osuszania podłóg oraz ssawki do prania dywanów, w zestawie Thomas MultiClean X10 Parquet jest także ssawka do prania tapicerki. Taki gadżet pozwoli na oszczędności szczególnie w domu, gdzie domownicy uwielbiają jeść pizzę, chipsy i czekoladę, pić kawkę, a czworonogi mają swoje miejsce na kanapie czy fotelu. Jednorazowe pranie narożnika przez firmę sprzątającą to koszt około 200 zł, co w skali roku, po kilku praniach zamienia się już w sporą sumę, którą lepiej przeznaczyć na lepsze wakacje. Funkcja prania tapicerki może nam pomóc także w czyszczeniu foteli i kanapy auta oraz wykładziny bagażnika (kolejne oszczędności i wygoda bez czekania w kolejce do car-spa). Ja używam jej także do czyszczenia welurowego zagłówka za łóżkiem. 

Odkurzacz wodny z funkcją mycia podłóg i prania dywanów / mat. prasowe