Składniki

Poziomki - właściwości

Poziomka to chyba najstarszy znany ludzkości owoc – dzięki archeologom wiemy, że żywiły się nimi już małpy człekokształtne. Skład chemiczny owoców jest bardzo korzystny dla naszego organizmu: garstka poziomek w pełni pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C (100 g zawiera jej aż 60 mg), ma sporo łatwo przyswajalnych cukrów prostych, które szybko dodają energii oraz garbników o silnych właściwościach bakteriobójczych i ściągających. Dlatego m.in. jedzenie poziomek ma bardzo korzystny wpływ na stan błon śluzowych jamy ustnej i przewodu pokarmowego, a jeszcze silniejsze działanie w tym zakresie mają liście – konkretnie napary z nich. Są bardzo pomocne przy usuwaniu skutków zatruć pokarmowych (m.in. torsji i biegunek), stanów zapalnych jamy ustnej (zwłaszcza dziąseł), a ponieważ działa też silnie moczopędnie – zapaleń pęcherza, dróg moczowych i kamicy nerkowej. Liście poziomek można zbierać samodzielnie przez cały okres wegetacji roślinki – wybieramy zielone, nieuszkodzone i ścinamy razem z łodyżkami. Suszymy je w ciepłym, ale suchym i przewiewnym miejscu; przechowujemy w papierowych torebkach. Warto też wspomnieć, że świeże owoce mają zbawienny wpływ na skórę – zwłaszcza tłustą, którą skutecznie oczyszczają i tonizują. Najlepiej robić z nich maseczki.

Przepisy z poziomkami

Najlepiej oczywiście wypadną w deserach np.: jako ciasto z poziomkami – już kilka sztuk wystarczy, aby bita śmietana zamieniła się w wytworny poczęstunek (był to zresztą jeden z ulubionych frykasów angielskich królów). Można z nich robić także musy – wystarczy zmiksować owoce z cukrem i zagotować z niewielką ilością żelatyny, a po wystudzeniu wymieszać dokładnie z na wpół ubitą kremówką, po czym schłodzić w lodówce. Obłędnie smakuje poziomkowy napój – owoce miksujemy z wodą mineralną perlage, odrobiną imbiru, soku z cytryny i miodem. Z przetworów polecamy poziomki w syropie: 50 dag owoców zasypujemy szklanką cukru i odstawiamy na noc. Ze szklanki cukru i ok. ½ szklanki wody gotujemy syrop, do gorącego delikatnie wkładamy owoce z cukrem i sokiem, jaki wypuściły, zagotowujemy. Aby nie pognieść poziomek, w czasie gotowania nie mieszamy, tylko delikatnie obracamy garnkiem. Gorące przekładamy do słoiczków, zakręcamy i stawiamy do góry dnem do ostygnięcia.

Nalewka z poziomek - przepis

Godna uwagi jest nalewka z poziomek na spirytusie: świeżo zebrane, suche owoce wrzucamy do słoja i zalewamy litrem czystego, min. 70% alkoholu (np. spirytusu), przykrywamy i odstawiamy na dobę w ciepłe, jasne miejsce. Alkohol zlewamy, delikatnie odciskamy do niego owoce, a następnie mieszamy z syropem przygotowanym z 60 dag cukru i 300 ml wody. Trzymamy w ciemnym, chłodnym miejscu przynajmniej 6 miesięcy. Poziomki warto też sobie ususzyć: rozkładamy je luźno na papierze i zostawiamy w suchym, przewiewnym miejscu o temp. nieprzekraczającej 35°C.

Polecane przepisy