Nie możecie poskromić rozdrażnienia i ciągłych nerwów? Wypijacie zbyt duże ilości czarnej herbaty czy kawy? To nie pomaga, a dodatkowo wzmaga pobudzenie i drażliwość. Obecny wysyp ziół i naturalnych specyfików jest tak szeroki, ze warto skorzystać z dobrodziejstwa natury. To zioło możecie stosować zarówno suszone, jak i świeże. Olejki eteryczne w nim zawarte są niezwykle silne i wspomagają wyciszenie organizmu. Jeżeli jesteście ciekawi, w co warto uzupełnić domową apteczkę, skorzystajcie z naszej porady poniżej.

Jak zrobić napar z melisy lekarskiej?

Melisa lekarska doskonale sprawdza się jako samodzielna baza na napar odprężający, jak i składnik mieszanek. W tym przypadku możecie wykorzystać zarówno tę lekarską, jak i cytrynową, która ma orzeźwiający, nieco cytrusowy posmak. Sprawdźcie poniżej, jak zrobić napar, dzięki któremu złagodzicie ból napięciowy czy uspokoicie huśtawkę nastrojów:

Składniki na herbatę z melisy:

  • susz z melisy lekarskiej,
  • woda zagotowana do około 80 stopni Celsjusza,
  • suszone owoce jabłka, pomarańczy czy inny, dowolny susz.

Przygotowanie:

Świeżo zebraną melisę możecie przemyć w przegotowanej wodzie i oczyścić w płukance z sody oczyszczonej, a następnie w wodzie z octem. Po oczyszczeniu osuszcie ją ręcznikiem papierowym i przełóżcie do czajniczka zaparzającego. Zalejcie wodą o temperaturze około 80 stopni Celsjusza i parzcie przez około 15 minut. Jeżeli nie lubicie posmaku ziół, dodajcie dowolne suszone owoce z mieszanki, aby wzbogacić ją o kolor i smak.

Wykorzystajcie także susz z melisy lekarskiej. Na porcję naparu wystarczą 2 łyżeczki suszonych liści. Parzcie przez około 5-10 minut, aby stopniowo mogła uwolnić związki. Jak często pić herbatę z melisy? 3 szklanki dziennie to optymalna porcja, której nie powinno się przekraczać.

Właściwości melisy lekarskiej i cytrynowej

Ziele melisy to nie tylko świetny specyfik na skołatane nerwy, ale także coś, co wspomaga uporanie się z napięciowym bólem głowy. Jej niesamowite właściwości zdrowotne to także:

  • działanie moczopędne, ułatwiające regularne pozbycie się toksyn z organizmu,
  • pobudzanie soków żołądkowych i żółci, co sprawia, że nasz układ pokarmowy w działa nieprzerwanie w prawidłowy sposób ,
  • zapobieganie stłuszczeniu wątroby,
  • hamowanie utleniania się lipidów w wątrobie,
  • naturalna osłona błon śluzowych dróg oddechowych,
  • flawonoidy, opóźniające działalność wolnych rodników.