Macie w szafce opakowanie podłużnych ciasteczek lub biszkoptów do herbaty czy kawy? Ukręćcie szybki krem z mleka skondensowanego, a zamienicie je w obłędnie pyszny i pięknie wyglądający deser. Całość zajmie tylko chwilę i nie musicie nawet rozgrzewać piekarnika. Wszystko zrobi już lodówka.

Jak zrobić efektowny deser bez pieczenia?

Aby przygotować deser jak z najlepszej cukierni, wystarczy ułożyć podłużne ciasteczka w tortownicy lub silikonowej formie. Ważne jednak, aby nie kłaść ich poziomo, jak podczas robienia tiramisu, tylko postawić pionowo, jedno przy drugim, a następnie wypełnić puste przestrzenie gęstym kremem. Ten z kolei przygotujemy na bazie kilku składników, czyli mleka zwykłego i skondensowanego oraz żółtek, masła i skrobi ziemniaczanej. Nie trzeba już tu sypać cukru, gdyż słodzone mleczko z puszki nada mu wystarczająco dużo słodyczy.

Na koniec wszystko ląduje w lodówce, a po kilku godzinach naczynie możemy ostrożnie odwrócić do góry dnem i cieszyć się bajecznym ciastem na zimno. Zobaczcie przepis krok po kroku i spróbujcie sami.

Kremowy deser bez pieczenia - przepis

Składniki:

  • około 250 g podłużnych ciastek lub biszkoptów,
  • 2 szklanki mleka,
  • 150 ml mleczka skondensowanego słodzonego,
  • pół kostki masła,
  • 3 żółtka,
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej.

Przygotowanie:

Zaczynamy od przygotowania kremu. Połowę mleka wlewamy do garnka razem z żółtkami i skrobią ziemniaczaną. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie dolewamy resztę mleka i gotujemy na małym ogniu, aż masa zacznie gęstnieć. Teraz dodajemy mleko skondensowane i ciągle mieszając dalej podgrzewamy. Na koniec dorzucamy masło, po raz ostatni mieszamy wszystko na jednolity krem i odstawiamy go do wystudzenia.

Blachę lub naczynie żaroodporne wykładamy papierem do pieczenia i układamy w ciastka lub biszkopty w pionie, ciasno jeden przy drugim. Wcześniej przygotowany krem przekładamy do rękawa cukierniczego i wypełniamy nim wszystkie przestrzenie pomiędzy biszkoptami. Resztkę masy rozprowadzamy na wierzchu, po czym całość przykrywamy folią i wkładamy do lodówki na co najmniej 2 godziny. Po tym czasie odwracamy naczynie do góry dnem i ostrożnie wyjmujemy nasz deser na deskę lub dużą tacę.