Bez względu na to, jak czyścicie zlew, wiecznie jest brudny i pełen zacieków? Tworzą się najczęściej poprzez plamy z twardej wody oraz używanie środków czystości. Dodatkowo pozostawione na dłużej resztki jedzenia z talerzy zalegają, tworząc tłustą powłokę. Do tego dochodzą plamy z intensywnie barwiących produktów, takich jak buraki, czerwona kapusta czy kurkuma. Ta ostatnia jest prawdziwą zmorą, gdyż żółte i pomarańczowe plamy są trudne do zmycia, jeżeli nie zrobimy tego od razu. Jak pozbyć się niechcianych zacieków? Sprawdźcie poradę poniżej, która sprawi, że wasz zlew znów będzie lśnił czystością niewielkim kosztem.

Jak w domowy sposób pozbyć się zacieków ze zlewu?

Wszystkie plamy spowodowane zaciekami mogą być bardzo trudne do usunięcia. Niestety zostawianie tego na ostatnią chwilę nie pomaga, bo gromadzi się niechciany kamień z wody. Co zrobić, aby skutecznie rozpuścić plamy i zacieki wodne? Wystarczy pokroić cytrynę w plasterki i ułożyć je na całej powierzchni zlewu. Pozostawcie na około godzinę. Dodatkowo przetrzyjcie nimi zlew, delikatnie przesuwając po jego powierzchni. To utworzy powłokę, która zacznie działać po kilku minutach.

Dobrym zamiennikiem będzie ocet spirytusowy lub jabłkowy. Wystarczy początkowo przetrzeć miejsca za pomocą nasączonej nim chusteczki. Następnie ułóżcie papier tak, aby przykrywał cały zlew. Namoczcie go w occie. Przykryjcie większą płachtą lub miską, aby nie uwalniał się z byt silny zapach octu. Po 2-3 godzinach wyszorujcie zlew szczotką i przepłuczcie wrzącą wodą.

Jak czyścić zlew kamienny, emaliowany i stalowy?

W zależności od tego, jaki zlew macie zamontowany w kuchni, warto wybrać odpowiednią technikę, która zadecyduje, co poradzi sobie z plamami i zaciekami:

  • zlew kamienny - w przypadku kamienia należy uważać, aby nie szorować zbyt mocno. Środki powierzchniowo czynne nie mogą być zbyt żrące, aby nie wniknąć w środek naturalnego surowca. Poprzez mikroszczeliny i drobne zarysowania może tworzyć się przestrzeń do powstawania pleśni. Ocet lub sok z cytryny będzie najlepszym rozwiązaniem.
  • zlew emaliowany - najlepiej wykorzystać płyn do mycia naczyń oraz mieszankę wody z solą kamienną. Dzięki temu plamy i drobne zanieczyszczenia nie wnikną w jego powierzchnię.
  • zlew stalowy - mydło marsylskie, ocet czy sok z cytryny możecie używać naprzemiennie. Wyszorowany za pomocą miękkiej szczotki będzie lśnił. raz na jakiś czas przetrzyjcie go wilgotną ścierką z bakteriobójczym detergentem.