Jaki jest sekret najlepszego rosołu? Doświadczone gospodynie wrzucają do garnka z mrugającym wywarem kawałek świeżego jabłka. Okazuje się, że dzięki temu nietypowemu dodatkowi zwykła zupa staje się prawdziwym przysmakiem. Zobaczcie, co daje jabłko w rosole, a już zawsze będziecie je dodawać. 

Po co daje się jabłko do rosołu?

Dobrej jakości mięso, a do tego marchew, seler, pietruszka, cebula i...jabłko. To właśnie taki zestaw jest gwarancją pysznego rosołu. Dzięki dodatkowi jabłka zupa staje się bardziej wyrazista i aromatyczna, gdyż owoc ten pozwala wydobyć więcej smaku mięsa i lekko osładza wywar. Ten nietypowy składnik pasuje zarówno do wywarów na bazie kurczaka, indyka, kaczki, jak i wołowiny. Świetnie podbije też smak bulionów z mieszanych mięs. 

Kiedy dodawać jabłko do rosołu?

Najlepiej wrzucić je do garnka w tym samym momencie, kiedy wszystkie warzywa. Tylko wtedy będzie miało czas oddać do wody cały swój smak. Gdy zupa się już ugotuje, musimy je delikatnie wyjąć, aby się nie rozpadło, gdyż w przeciwnym razie rosół będzie mało klarowny. Ważne też, by zawsze dodawać jabłko razem ze skórką, gdyż to właśnie w niej kumuluje się najwięcej smaku i aromatu.

Jak poprawić smak rosołu? Inne sposoby

Jeśli chcecie wydobyć nie tylko pełnię smaku mięs, ale i wszystkie ich najcenniejsze właściwości, to do wywaru możecie dodatkowo wlać też odrobinę octu. Dzięki zawartemu w nim kwasowi octowemu tkanka chrzęstna i tkanki łączne mogą się rozpuścić, oddając zupie to, co w nich najlepsze. Na duży gar rosołu wystarczy 1 łyżka tego kwaśnego płynu.

Aby bulion dodatkowo nabrał też pięknej złocistej barwy i był jeszcze bardziej wartościowy, warto dosypać do garnka szczyptę kurkumy. Ważne tylko by nie przesadzić z jej ilością, gdyż w nadmiarze może przyćmić cały smak mięsa i warzyw. Na całkiem spory garnek w zupełności wystarczy pół łyżeczki tej intensywnie żółtej przyprawy.

Innym świetnym dodatkiem jest również imbir, zarówno ten świeży, jak i sproszkowany. Odrobina jego ostrego posmaku doda rosołowi ciekawszego posmaku, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na jego walory zdrowotne.