Babeczki odznaczają się pięknym kształtem oraz delikatną konsystencją. Wydawałoby się, że są one dziecinnie proste w wykonaniu. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda. Jeśli chcecie mieć pewność, że po upieczeniu zachwycą wszystkich smakiem oraz wyglądem – poznajcie kilka trików na babeczki.

Triki na babeczki – jak uzyskać idealny kształt deseru?

Podczas pieczenia niekiedy ciasto na babeczki wylewa się na boki. W konsekwencji deser odznacza się brzydkim kształtem. Dodatkowo czasami na zewnętrznej warstwie papilotek można zauważyć przyklejone kawałki wypieku. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że główną przyczyną jest nieprawidłowe odmierzanie surowego ciasta do papilotek.

Ciasto nie powinno sięgać brzegów foremki, a jedynie ¾ jej wysokości. Babeczki z reguły zawierają w sobie proszek do pieczenia. W związku z tym podczas pieczenia rosną. Oprócz tego, ważne jest również, żeby nie wlewać do papilotek zbyt małej ilości ciasta. W konsekwencji babeczki lekko urosną, ale nie osiągną odpowiedniej wysokości.

Inne triki na babeczki

Przed rozpoczęciem przygotowywania ciasta na babeczki, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka ważnych kwestii. Ważne jest, żeby suche składniki takie jak mąka i proszek do pieczenia wymieszać w jednej misce, a mokre np. jajka w drugiej. Na końcu delikatnie łączymy zawartość obu naczyń. W ten sposób będziecie mieć pewność, że ciasto wyjdzie idealnie.

Poza tym pamiętajcie, żeby podczas pieczenia babeczek nie otwierać piekarnika. W przeciwnym razie obniżycie jego temperaturę i wydłużycie proces pieczenia ciasta. Gotowe wypieki najlepiej studzić w uchylonym piekarniku. W konsekwencji zachowają one swój kształt i nie opadną.

Dzięki tym prostym trikom na babeczki wasze wypieki wyjdą rewelacyjnie. Dodatkowo możecie udekorować je bitą śmietaną, kremem mascarpone lub polewą czekoladową. Puszyste, delikatne ciasto wspaniale komponuje się ze świeżymi owocami. W ostateczności można posypać je zwykłym cukrem pudrem. 

Babeczki świetnie sprawdzą się na deser do popołudniowej kawy lub herbaty. Pięknie prezentują się również na uroczystych imprezach. Warto wtedy udekorować je słodkim kremem i ułożyć na specjalnym, metalowym stojaku. Wypieki w takim wydaniu bez problemu zastąpią tradycyjny tort.