Kiszonki to bogactwo witamin i minerałów, które nie ma sobie równych. Zawsze, gdy chcę wzmocnić odporność, sięgam po nie z ochotą. Ich kolory podczas kiszenia zdumiewają mnie za każdym razem. Od bordowego, po czerwony czy lekko pomarańczowy. Przy okazji fermentowanych warzyw, przygotowuję także owocowe octy, które robię ze skórek owoców, takich jak gruszki czy jabłka. Nie musicie kupować ich w sklepie - to proste i łatwe przetwory, których będą zazdrościć wam wszyscy znajomi. Tym razem ukisiłam coś, co zaskoczyło mnie i moją rodzinę niebywałym smakiem. Jeżeli jesteście ciekawi, koniecznie przeczytajcie moje porady i przepis.

Jakich przypraw użyć, aby kiszonki nabrały lepszego, wyrazistszego smaku?

Kiszone warzywa i owoce doskonale nadają się jako dodatek do obiadu, kanapek czy sałatek. Nie zawsze wystarczy tylko sól, aby wydobyć z nich to, co najlepsze. Wypróbujcie także odpowiednie przyprawy, które powinniście łączyć z wybranymi składnikami. Podpowiem wam kilka kombinacji, które są dla mnie numerem jeden podczas każdych przygotowań do sezonu jesiennego:

  • kiszona marchewka i cynamon - bardzo chrupiąca i lekko słodkawa,
  • kiszone śliwki i kardamon - to połączenie wprost zwala z nóg, kardamon podbija słodycz śliwek,
  • kiszone buraki z kozieradką - moc właściwości sprawia, ze to najlepszy dodatek do barszczu,
  • kiszona pietruszka z anyżem - jeżeli jeszcze nie próbowaliście, zakochacie się w tym niebanalnym połączeniu intensywnych smaków.

Przepis na kiszoną dynię w słoikach

Kiszona dynia może być zrobiona praktycznie z każdej odmiany. Ja osobiście przygotowywałam z dyni włoskiej Lunga - jest bardzo aromatyczna, soczysta i sporych rozmiarów. Idealna na sok, kiszenie, placki czy zupę dyniową. Możecie kisić w klasycznym słoiku, jak i w szklanym, większym pojemniku, jeżeli chcecie zrobić jej znacznie więcej.

Składniki:

  • 500 g dyni dowolnej odmiany,
  • 2 cebule,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 2 łyżeczki soli,
  • szklanka wody,
  • szczypta czerwonej papryki w proszku.

Przygotowanie:

Zmiksujcie obraną cebulę i czosnek. Do tak przygotowanej pasty dolejcie wody oraz wsypcie sól. Pozwólcie, aby wszystkie składniki wymieszały się. Dynię obierzcie ze skórki i pokrójcie w kosteczkę - najlepiej 1cm. Możecie ukroić także plastry czy inne kształty - wszystko zależy od preferencji i waszej wyobraźni. Przełóżcie dynię do słoików/pojemników.

Zalejcie wcześniej przygotowaną zalewą. Posypcie papryką w proszku. Jeżeli macie ochotę, dodajcie laskę cynamonu, którą wbijecie w środek kiszonki. Odstawcie ją na kuchenny blat na około 2 dni pod przykryciem. Po tym czasie przełóżcie ją do lodówki, gdzie będzie dojrzewać jeszcze około 2 tygodnie. To idealna przystawka do obiadu oraz kanapek.