Czyszczenie tarki może sprawić nieco kłopotu. Zwłaszcza, jeśli nie robicie tego od razu po jej użyciu i odwlekacie to w czasie. Zaschnięty na tarce ser i inne produkty są trudne do usunięcia, a przy tym łatwo o zdarcie gąbki lub skaleczenie się. W wyczyszczeniu tarki pomoże wam tani owoc - prawie zawsze macie go w kuchni. 

Jak wyczyścić tarkę?

Oczywiście najlepiej jest natychmiast po użyciu umyć tarkę lub przynajmniej zamoczyć ją w wodzie. Jeżeli jednak zagapiliście się i czeka was szorowanie tarki z zaschniętego brudu, nie załamujcie się. Pomoże wam w tym zwykła cytryna! Wystarczy, że przekroicie ją na pół, a następnie dokładnie, kilkukrotnie przetrzyjcie nią powierzchnię tarki. Zawarte w cytrynie kwasy zaczną rozpuszczać brud, a do tego zadziałają jak naturalny nabłyszczacz. Wystarczy poczekać 10-15 minut. Po tym czasie spłuczcie sok z cytryny i delikatnie umyjcie tarkę gąbką z płynem do mycia naczyń. 
Ta metoda jest szybka, skuteczna i ochroni wasze gąbki i druciane zmywaki. Szorowanie nimi ostrzy tarki szybko sprawi, że będą się nadawały tylko do wyrzucenia. 

Co zrobić, gdy tarka rdzewieje?

Częstym problemem jest rdzewienie tarki. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy zapomnicie o brudnej tarce i pozostawicie ją na dłuższy czas. Pod zabrudzeniami, na przykład ze startych warzyw, zbiera się wilgoć i tworzy rdzę. Rdzewienie może też być spowodowane myciem w zmywarce. W tym przypadku również pomoże wam trik z cytryną - tarkę należy natrzeć połówką cytryny, posypać solą i odstawić na dwie godziny. Po tym czasie wystarczy ją umyć i gotowe - po rdzy nie powinno być śladu. Jeżeli jednak taki zabieg nie okazał się pomocny, czas na wymianę tarki na nową.