Kto może powiedzieć, że – szczególnie w okresie około świątecznym –  nie gotuje w nadmiarze? I nie zadaje sobie czasem pytania, co zrobić z jedzeniem, które zostanie po świętach? Nie znamy... Jak przestać wyrzucać niezużyte produkty na co dzień? Oto niezwykle prosty i skuteczny sposób, dzięki któremu być może już nigdy nic się w waszym domu nie zmarnuje.

Jak dłużej przechowywać świeże jedzenie?

Jednym z trendów 2022 roku był zwrot ku naturze, prostemu życiu i ekologii. Myśli, co możemy zrobić, żeby żyć bardziej odpowiedzialnie, stały się częścią naszej codzienności. Pomogły w tym takie publikacje, jak „Na marne” Marty Sapały czy „Książka o śmieciach” Stanisława Łubieńskiego, które otwierają nam oczy na temat marnowania żywności, zasobów naszej planety i nonszalanckiego podchodzenia do świeżości produktów. Do tego wiele z nas poznało „Gotuję, nie marnuję” Sylwii Majcher, która uczy, jak mądrze robić zakupy i wykorzystywać ekonomicznie produkty, które już są w naszej lodówce. To wszystko pozwala skupić się na tym, co możemy zrobić tu i teraz, żeby rozsądniej korzystać z dostępnych nam zasobów. Na pewno między innymi będzie to bardziej ekonomiczne i ekologiczne przechowywanie jedzenia.

Sposób na niemarnowanie żywności – próżniowe przechowywanie

Czy wiecie, że świeżość żywności można przedłużyć nawet dwukrotnie? Z pomocą przychodzi tu Bosch i jego systemy próżniowego przechowywania żywności z linii ErgoMixx i VitaMaxx. Jak działają? Z opakowania (torebki lub pojemnika) odsysa się tlen za pomocą specjalnej końcówki i zostawia jedzenie w próżni pozbawionej tlenu oraz bakterii, które odpowiadają za proces gnicia. Działa to zarówno w spiżarni, chłodziarce, jak i w zamrażarce, która pozwala zachować świeżość pomimo niskiej temperatury. Odessanie tlenu sprawia, że wilgoć zostaje w pożywieniu a nie skupia się w małych kryształkach lodu, które zbierają się na powierzchni. Proste a genialne. Tak uratuje się zarówno nadprogramowe warzywa, chleb, jak i wigilijne pierogi czy zbyt wiele kawałków ryby pozostałych po kolacji. A więc produkty świeże lub już przetworzone. Co więcej, pojemniki, które są wielorazowego użytku, nie chłoną zapachów, są bezpieczne do stosowania w mikrofalówce i można je myć w zmywarce. Dodatkowo, można też na nich ustawić timer, który pokaże datę zapakowania, więc jeszcze jedna rzecz z głowy. Kto nie docenia, gdy ułatwia mu się życie? Zestaw do próżniowego przechowywania można kupić też osobno, bo pasuje do każdego blendera ręcznego Bosch z linii ErgoMixx