Advertisement

Dbajmy nie tylko o siebie, ale i o naszą planetę. Jak jeść i gotować ekonomicznie i ekologicznie? Wystarczy kilka prostych kroków, aby ograniczyć marnowanie. Oto małe zmiany, które dają wielkie efekty, nie tylko dla naszego domowego budżetu, ale i dla całej planety!

Najpierw planowanie, potem gotowanie

Oszczędne gotowanie zaczyna się od dobrego planu, czyli opracowania listy posiłków na cały tydzień. Z takiej listy powstaje potem lista zakupów i dopiero z takim przygotowaniem warto jechać na zakupy. Zakupy z listą zakupów nie tylko idą sprawniej i szybciej, ale także ograniczają impulsywne kupowanie niepotrzebnych rzeczy lub nadmiaru produktów. Zanim więc wyruszymy na zakupy, przemyślmy na spokojnie jakie dania chcemy zaserwować przez kilka najbliższych dni i na podstawie takiego jadłospisu, sporządźmy listę potrzebnych produktów. 

Rozsądne zakupy

Kupuj rozsądne ilości

Kiedy mamy już listę, możemy wybrać się na zakupy, ale nigdy na głodniaka! Choć może brzmieć to śmiesznie, prawdą jest, że idąc na zakupy z pustym brzuchem, impulsywnie kupujemy więcej. Pamiętajmy więc, aby kupować rozsądne ilości, takie które zdołamy przejeść na bieżąco. Świeże produkty, jak warzywa, owoce, mięso czy nabiał, lepiej kupić w mniejszych porcjach i powtórzyć zakupy po kilku dniach. Z kolei produkty suche, jak makarony, mąki, kasze czy pestki i ziarna, z powodzeniem możemy kupić na zapas. Pamiętajmy jednak, aby nie były to przesadne gromadzenie wielkich porcji, które wystarczą na długie miesiące, gdyż wtedy zwiększamy prawdopodobieństwo pojawienia się w naszej kuchni nieproszonych gości, czyli moli spożywczych. 



Kupuj lokalnie

Kolejna ważna zasada ekologicznych zakupów to kupowanie lokalne. Jeśli tylko mamy taką możliwość, zamiast wybierać supermarkety, kupujmy u lokalnych sprzedawców. Chociaż raz na jakiś czas wybierzmy się na mały targ czy warzywny ryneczek, gdzie znajdziemy warzywa, owoce czy nabiał prosto od rolnika. 

Kupuj na wagę i w wielorazowych opakowaniach

Ostatnia niezwykle ważna porada to kupowanie na wagę i korzystanie z wielorazowych opakowań. Choć świadomość na temat ekologii rośnie, wciąż wiele produktów pakowanych jest w foliowe opakowania. Jeśli więc mamy możliwość kupujmy owoce, warzywa, ziarna, kasze czy mąki na wagę, we własnych, wielorazowych woreczkach czy siatkach. Świetnym rozwiązaniem jest także internetowe dostawy warzyw i owoców prosto od rolnika. W sieci znajdziemy coraz więcej sklepów online, oferujących ekologiczne plony z dostawą prosto pod drzwi.

Oszczędne gotowanie

Oszczędzanie wody

Nie marnowanie produktów to pierwszy krok do oszczędnego gotowania, ale równie ważne jest odpowiednie przygotowywanie posiłków. Pamiętajmy, aby gotując, starać się zużywać możliwie mało wody. To prawdziwy skarb, który powinniśmy szanować, a co za tym idzie- oszczędzać. Istnieje kilka banalnie prostych sposobów na ograniczenie marnowania wody w kuchni, a jednym z podstawowych jest swoisty "wodny recykling", czyli po prostu wykorzystywanie wody ponownie. Przykładowo, myjąc warzywa i owoce nie róbmy tego pod bieżącą wodą, a w misce, a potem podlejmy tą wodą kwiaty! Z kolei woda, w której gotowaliśmy ziemniaki czy makaron po wystudzeniu może posłużyć nam ponownie, do ugotowania w niej innych warzyw czy ziaren.

Oszczędzanie energii

Gotowanie less waste to także oszczędzanie energii, dlatego warto wyposażyć swoją kuchnię w energooszczędne sprzęty i akcesoria kuchenne. Wybierając piekarnik, warto zdecydować się na model z dodatkowymi opcjami, łączącymi w sobie funkcjonalności innych urządzeń. W ofercie marki Electrolux znajdziemy piekarniki z funkcją gotowanie na parze, a także sous-vide. Jedno urządzenie zastępuje trzy, a my oszczędzamy energię, pieniądze oraz miejsce w kuchennych szafkach. Możemy też zminimalizować ilość marnowanego jedzenia, podgrzewając resztki z funkcją regeneracji parą. Piekarnik użyje idealnej ilości pary, aby potrawa była pyszna i soczysta, a nie wysuszona. Para równomiernie podgrzewa, zachowując kolory, witaminy i wartości odżywcze.



Jednak piekarnik to nie wszystko- w ekologicznej kuchni niezbędna jest także płyta, najlepiej indukcyjna, dzięki której można gotować wydajnie i oszczędnie. Technologia indukcyjna zużywa aż do 90% wyprodukowanej energii. Płyty SensePro® marki Electrolux posiadają bezprzewodową termosondę, która mierzy temperaturę wnętrza potrawy i komunikuje się z płytą. Ten model ma także funkcję SousVide, umożliwiającą powolne gotowanie w kąpieli wodnej, aby wydobyć pełnię smaku i kontrolować stopień wysmażenia mięs. Z kolei płyty indukcyjne z serii 600 SenseBoil® rozpoznają moment zagotowania wody i automatycznie redukują moc, dzięki czemu nie musimy pilnować kipiących garnków. Co więcej,  wskaźnik ciepła resztkowego pokaże Ci dokładnie, które strefy grzewcze nagrzały się od naczynia. Dzięki temu, że płyta nadal generuje ciepło, ale już bez pobierania mocy, w ekonomiczny sposób możemy wykorzystać do dokończenia gotowania lub podtrzymania ciepła potraw.


 

Coś z niczego, czyli pomysły na dania zero waste

Niemarnowanie żywności to także wykorzystywanie wszystkich produktów do samego końca, czyli gotowanie z resztek. Okazuje się bowiem, że wiele odpadów, które wyrzucamy doskonale nadaje się do przygotowania przeróżnych pyszności. Oto najprostsze pomysły na recykling dań:

  • Siekając liście świeżych ziół, łodygi zwykle wyrzucamy, a warto dodać je do rosołu, aby podkręcić jego smak i aromat.
  • Łodyżki kopru doskonale sprawdzają się do gotowania ziemniaków. Wystarczy wrzucić je do gotującej się wody, razem z ziemniakami, aby cieszyć się wspaniałym aromatem ugotowanych ziemniaków. 
  • Liście rzodkiewki czy marchewki, które zwykle wyrzucamy, możemy wykorzystać do zrobienia pysznego domowego pesto! Sprawdzi się też do tego także lekko zwiędła już rukola.
  • Obierki z ziemniaków można upiec i zamienić w pyszne chipsy, a z ugotowanych warzyw z bulionu ;możemy wyczarować fantastyczne wege-pasztety lub pasty kanapkowe.
  • Resztki suchego pieczywa możemy zetrzeć na tarce na domową bułkę tartą lub pokroić w małą kostkę i podsmażyć na patelni, tworząc chrupiące grzanki!

Małe zmiany - wielki efekt

Wprowadzajmy do naszych kuchni małe zmiany, które przyniosą wielkie efekty i pomogą uratować nie tylko nasz domowy budżet, ale i planetę. Stosując w codziennym życiu powyższe proste porady i zmieniając sprzęt na bardziej oszczędny, szybko zaobserwujemy zmiany! Zobaczcie pozostałe sprzęty marki Electrolux, która inspiruje do gotowania w sposób korzystny zarówno dla użytkowników, jak i planety. Na stronie https://www.electrolux.pl/taste/inspiration/electrolux-intuitive-range/  znajdziecie wiele innych sprzętów, które pomogą w ograniczeniu marnowania żywności, zachowaniu jakości składników, poprawieniu smaku posiłków roślinnych i wybraniu bardziej ekologicznej opcji pozwalającej oszczędzać zasoby Ziemi!

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Electrolux.