Sosu beszamelowego można użyć do wielu zapiekanek, lasagne, ale też jako dodatek do makaronów czy  pieczonych ryb. Wykorzystuje się go również do tradycyjnej musaki, czyli zapiekanki na bazie bakłażana, mielonego mięsa oraz sosu pomidorowego. Ten kremowy sos w klasycznej wersji składa się z mleka, mąki, przypraw i masła. Z powodzeniem jednak możecie go zrobić nawet wtedy, gdy nie macie w lodówce tego ostatniego składnika.

Czym zastąpić masło w sosie beszamelowym?

Choć zazwyczaj sos beszamelowy przygotowuje się na bazie mleka, to okazuje się, że są też inne metody. Dobrym zamiennikiem masła do sosu beszamelowego jest oliwa z oliwek lub olej z pierwszego tłoczenia. Koniecznie zastosujcie metodę 2x2, czyli na każde 2 łyżki mąki przypadają 2 łyżki tłuszczu do smażenia.

Taką mieszankę smażcie na wolnym ogniu, a następnie dolewajcie bardzo powoli mleko. Pamiętajcie, żeby całość mieszać wtedy energicznie trzepaczką. Gdy sos beszamelowy będzie już gotowy – doprawcie go solą, pieprzem lub gałką muszkatołową.

Sos beszamelowy bez masła i mleka

Jeśli znajdujecie się w gronie osób, które nie tolerują laktozy – wbrew pozorom wcale nie musicie rezygnować z jedzenia tego klasycznego i pysznego sosu. Zamiast mleka możecie użyć wody, jednak w tym wypadku koniecznie postawcie na mocne przyprawy.

Konsystencja sosu będzie bardziej zbliżona do klasycznego beszamelu, jeśli użyjecie domowego wywaru warzywnego, mleka owsianego lub ryżowego.