Nie od dziś wiadomo, że zbilansowana dieta to jeden z wyznaczników zdrowego trybu życia. Jadłospis powinien bazować na urozmaiconych, najlepiej sezonowych i lokalnych produktach. Zaleca się unikania produktów przetworzonych, z długą listą wzmacniaczy smaków czy konserwantów. Rekomenduje się za to domowe gotowanie, z użyciem różnych technik przygotowania posiłków. Te reguły nie zawsze łatwo wprowadzić w codzienne zwyczaje, szczególnie na przednówku (czyli tuż przed wiosną i kolejnym sezonem na świeże warzywa i owoce). Są jednak pewne podstawowe kroki, które pomogą w tej kwestii. Bazą powinien być odpowiedni przepis - dostosowany do naszych umiejętności, ale też czasu. Kolejny element to akcesoria i wyposażenie naszej kuchni - w tym temacie z pomocą przychodzą producenci - eksperci w dziedzinie sprzętu do gotowania. Dla dobrej organizacji w kuchni warto wybierać akcesoria z jednej linii - kompleksowo pokryją one nasze potrzeby. Taki zestaw znajdziemy w ofercie marki Fiskars. I trzeci ostatni, ale niemniej ważny punkt, to plan na wykorzystanie wcześniej przygotowanych posiłków. Poniżej w praktyce podpowiadamy, jak wybierać przepisy, sprzęt i sztuczki w stylu zero lub less waste.

#1 Odpowiedni przepis - baza do kulinarnego sukcesu

Śniadanie na gorąco to przełamanie codziennej nudy w postaci kanapek. Możemy postawić oczywiście na tosty, czyli kanapki na gorąco w podstawowej wersji (szynka + ser) lub w połączeniu mniej standardowym, czyli dodatkiem kilku rodzajów sera, warzyw i przypraw. Te pyszności możemy przygotować zarówno w tosterze, jak i na patelni. I co ciekawe, właśnie patelnia z odpowiednią powłoką, wygodną rączką i średnicą, która pomieści 2-3 kanapki na raz, jest rekomendowana także przez szefów kuchni. Ta propozycja to początek wachlarza możliwości. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się też owsianki i jaglanki - przygotowywane na bazie mleka krowiego lub napoju roślinnego. Zarówno wersja na słodko (np. z bananem) czy na wytrawnie z grillowanymi warzywami. Ulubione przepisy dobrze jest zebrać w jednym miejscu (np. jako ulubione przepisy w książce kucharskiej na profilu w serwisie mojegotowanie.pl), a później wykorzystywać je w praktyce, lekko modyfikując je w zależności od zawartości lodówki.

Szybki sposób na śniadanie na ciepło to omlet z warzywami - takimi, jakie lubimy i akurat mamy w kuchni. Składniki na jeden omlet to łyżeczka masła klarowanego, 2 jajka, przyprawy i wspomniane dodatki. Szpinak i pomidorki koktajlowe? Jarmuż i suszone pomidory? A może oliwki i szpinak? Wszystkie opcje to uczta dla podniebienia. Zanim wylejemy jajeczną masę na patelnię z masłem, dobrze jest ubić ją z łyżką wody - konsystencja będzie wtedy idealna. Omlet smażymy na małym ogniu, najlepiej pod przykryciem, choć to nie jest konieczne. Jeśli zależy nam na mniej kalorycznym daniu - zrezygnujmy z masła, ale zadbajmy o dobrą patelnię. Do każdego rodzaju omletów sprawdzi się patelnia marki Fiskars z linii Hard Face, która posiada wyjątkowo trwałą powłokę Hardtec Superior+™. To rozwiązanie sprawia, że ominie nas problem przypalania czy przywierania potraw. Grube dno i aluminiowy korpus doskonale rozprowadzają ciepło. Co ważne - patelnia może być używana na wszystkich rodzajach kuchenek, a technologia Energy Base sprawia, że naczynie szybciej nagrzewa się na płytach ceramicznych w porównaniu do zwykłych patelni.

Macie nieco więcej czasu na leniwe, weekendowe śniadanie? Zróbcie z nami smakowite amerykańskie placuszki. Pancakes, bo o nich mowa, świetnie smakuje na gorąco. Do ich przygotowania przydadzą się podstawowe składniki, a do usmażenia - aluminiowa patelnia Fiskars z serii Hard Face. Wyróżnia ją bardzo wytrzymała powłoka Hardtec Superior+™, która zapobiega przywieraniu. Patelnia ma specjalny kształt - dostosowany do takiego śniadania na gorąco i nie tylko! To najprostszy sposób, aby przygotować doskonałe placki w idealnym kształcie. Nowoczesny, czarny design uzupełniony jest bakelitową rączką, która nie nagrzewa się i gwarantuje pewny chwyt. Dzięki temu pancakes to dziecinnie prosty przepis!

Składniki na 15 pancakes:

  • 1 i 1/4 szklanki mąki
  • 1 jajko
  • 1 i 1/4 szklanki maślanki
  • 1/4 szklanki cukru pudru
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/4 szklanki oleju
  • szczypta soli
  1. Jajko, olej, maślankę, mąkę, cukier, sól i sodę łączymy na gładką masę.
  2. Ciasto wylewamy porcjami na rozgrzaną, suchą patelnię i smażymy kilkanaście sekund z każdej strony na złoty kolor.
  3. Podawać z ulubionymi dodatkami.

fot. mat. prasowe Fiskars

#2 Niezbędne akcesoria - praktyczni pomocnicy w kuchni

Oczekiwany efekt, czyli smakowity posiłek, uzyskamy dzięki dobrym składnikom, sprawdzonemu przepisowi, ale też odpowiednim gadżetom w kuchni. Podstawowe wyposażenie kuchni powinno zawierać elementy, które przydadzą nam się do konkretnych dań. I mówiąc wprost - zdecydowanie ułatwią ich przygotowanie. Kierując się wygodą i praktycznością gotowania, sprawdźmy, czy sprzęt można myć w zmywarce. To zdecydowanie sprzyja utrzymaniu czystości w kuchni. Istotny punkt w charakterystyce sprzętu to także przeznaczenie do typów kuchenek - tak, aby dopasować ich użytkowanie do wielu kuchni.  Wspomniane wyżej patelnie pod konkretne dania, to propozycje dla fanów tychże potraw. A tym samym sposób, aby dojść do perfekcji zarówno w przygotowaniu placków i omletów, jak i naleśników oraz krokietów. Znajdziemy je w ofercie marki Fiskars tuż obok innych praktycznych akcesoriów. Na uwagę zasługuje specyfikacja produktów Hard Face - gruba powłoka, wygodna rękojeść i ponadczasowy wygląd sprawiają, że nadają się do każdej kuchni.

fot. mat. prasowe Fiskars

#3 Zero waste rozwiązania - jak nie marnować jedzenia i pieniędzy

Codzienny plan posiłków, dobre przepisy i użyteczny sprzęt czasami nie wystarczą, aby uniknąć wpadki z nadmiarem jedzenia. Popularny w ostatnich latach trend zero waste, a tak naprawdę dobrze znany z babcinej kuchni sposób na resztki - można w praktyce zastosować również do przepisów na śniadanie na gorąca, a także do ciepłej kolacji. I możemy popisać się tutaj prawdziwymi kulinarnymi eksperymentami! Wspomniane placki - sprawdzą się na podwieczorek - wystarczy porwać placuszki na kawałki, zalać waniliowym sosem i zapiec chwilę w naczyniu żaroodpornym. Do pierwszego i ostatniego posiłku dnia możemy wykorzystać też pozostałości po obiedzie. Kalafior pokrojony na plastry w formie "steków" to świetny dodatek do sałatki na gorąco - pomysł na kolację. Wystarczy chwilę podsmażyć go na głębszej patelni - w patelni Fiskars Technologia Energy Base sprawia, że naczynie szybciej nagrzewa się na płytach ceramicznych w porównaniu do zwykłych patelni. Tym samym możemy uzyskać efekt idealnie zarumienionego warzywa. Do tego sos na bazie podsmażonego czosnku i jogurtu - coś pysznego! Podane z blanszowanym jarmużem (pamiętajcie o usunięciu twardych łodyżek) w garnku z wygodnym system do odcedzania. Garnek Hard Face ze szklaną pokrywką - posiada silikonowe wykończenie, ujście pary i możliwość odcedzania potrawy - to cechy, które ułatwiają gotowanie nie tylko warzyw.

fot. mat. prasowe Fiskars

Kolejny pomysł na zero waste kolację na gorąco to zupa z pieczonych warzyw. Połączone z bulionem, zblendowane i doprawione ulubionymi przyprawami stanowią doskonałe, szybkie i sycące danie. Możemy podać ją z groszkiem ptysiowym lub grzankami.

Składniki na zupę z pieczonych warzyw:

  • 800 g dyni hokkaido
  • 4 marchewki
  • 2 pietruszki
  • 2 cebule
  • 2 ziemniaki
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1,5 l bulionu
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • przyprawy: pieprz ziołowy, pieprz mielony, papryka słodka, chili

Przygotowanie:

  1. Dynię, marchew, pietruszkę, cebulę, ziemniaki i kapustę kroimy na kawałki. Mieszamy z olejem i rozkładamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 180 stopniach z termoobiegiem przez 45 minut. Po 30 minutach dokładamy jeszcze obrane ząbki czosnku. Warzywa powinny być miękkie.
  2. Warzywa przekładamy do garnka, zalewam wodą lub bulionem, doprawiamy. Gotujemy około 10 minut. Miksujemy blenderem, dodajmy koncentrat pomidorowy. Jeśli zupa jest za gęsta dodajemy więcej wody i jeszcze chwilę gotujemy.

Powyższe podpowiedzi i przepisy to tylko start do kulinarnych eksperymentów. Z pewnością dobre rozplanowanie zakupów spożywczych, dobór odpowiednich akcesoriów i zamysł, co zrobić z resztkami, które nadal mogą być smaczne, ułatwią nam codzienne przygotowywanie pyszności dla siebie i najbliższych.

Artykuł powstał we współpracy z marką Fiskars