Bez względu na to, z jakiego przepisu robicie pasztet, chrupiąca z wierzchu skórka to podstawa. To jak wisienka na torcie, o którą domownicy zawsze się biją. Pasztet mięsny z wątróbką, podgardlem i kawałkami mięsa wołowego bywa dość suchy, dlatego warto zadbać o to, aby nie zabrakło składników, które dobrze zespolą całość. Jeżeli nie chcecie, aby tym razem skórka od pasztetu odpadła, wypróbujcie nasz sprawdzony trik.

Co zrobić, aby skórka od pasztetu nie odpadła podczas krojenia?

Tradycyjnie wylepiacie wierzch pasztetu? To najprostszy sposób, aby równomiernie ułożyć mięsną masę. Zdarza się, że po upieczeniu kruszy się i odpada od miąższu, co rujnuje estetykę podawanego dania. Zaradzicie temu smarując wierzch pasztetu smalcem jeszcze przed pieczeniem. Dobrą alternatywą są kawałki słoniny, które delikatnie wtopią się w całość zapiekanego mięsa.

Po wyjęciu pasztetu z piekarnika należy odczekać przynajmniej 2 godziny, aż całkowicie ostygnie wewnątrz formy. Przykryjcie całość ściereczką, aby w trakcie wychładzania skórka nie wysuszyła się na wiór. Możecie pozostawić pasztet także we wnętrzu piekarnika, do całkowitego jego wystygnięcia. To pomoże w uzyskaniu idealnej skórki każdego pasztetu.

Jak poprawnie mrozić pasztet?

Warto rozplanować pieczenie pasztetu tak, aby móc cieszyć się nim na świeżo aż do ostatniego okruszka. Zdarzają się sytuacje, że zrobimy go za dużo i mrozimy, aby móc go wykorzystać w późniejszym czasie. Możecie mrozić go w całości, nawet w foremce, w której był pieczony. To bardzo wygodna i mało pracochłonna opcja. Jednak lepszym patentem jest pokrojenie pasztetu na kawałki i zawinięcie ich w osobne pakunki. Wykorzystajcie do tego folię aluminiową. Tak przygotowane porcje wykorzystamy znacznie łatwiej, odmrażając tylko część mięsa.

Jak długo zamrożony pasztet może leżeć w zamrażarce? Nie dłużej niż 2-3 miesiące. Po tym czasie będzie suchy i niezbyt smaczny. Nie zapominajcie, ze możecie mrozić w ten sposób także pasztet z warzyw czy ryb. Istotne jest, aby dokładnie go owinąć i nie doprowadzić do tego, aby masa była pokryta kryształkami odparowanej wody. To negatywnie wpływa na jego konsystencję i smak.