Domowy pasztet to cymes nad cymesami. Miękkie, aksamitne wnętrze, a do tego chrupiąca skórka, czynią go wędliną doskonałą. Jego ogromną zaletą jest to, że sami możecie wybrać, co znajdzie się w jego środku. Różne rodzaje mięs, grzyby, jajka, a do tego zero wzmacniaczy smaku i konserwantów. Zobaczcie, co powinno trafić do tego wytrawnego przysmaku, by rozpływał się w ustach. 

Co dodać do pasztetu, by miał aksamitną konsystencję? 

Spośród wielu różnych mięs, to jedno sprawia, że pasztet jest wyjątkowo aksamitny. Dlatego nie powinno go zabraknąć w żadnym tego rodzaju wypieku. O czym mowa? O wątróbce. To ona nadaje mu niepowtarzalnej kremowości, jak również sprawia, że ma wyjątkowy, głęboki smak. Do pasztetu najlepiej użyć wątroby wieprzowej, chociaż całkiem dobrze sprawdza się tu także wołowa, cielęca i królicza.  

Pamiętajcie, że te podroby oprócz wspaniałego smaku, są cennym źródłem żelaza i witaminy D. Zatem taki pasztet będzie podwójnie pyszny i zdrowy. 

Jakie mięsa powinny znaleźć się w pasztecie? 

Zazwyczaj pasztety robi się z wieprzowiny. Mięso wieprzowe ma to do siebie, że jest nie tylko smaczne, ale również dość tłuste. A jak wiecie, tłuszcz jest naturalnym nawilżaczem i generatorem smaku oraz miękkości w daniach mięsnych. Szykując pasztet wieprzowy, warto wrzucić do niego tłusty boczek i podgardle. Dobrze sprawdzi się tu również pręga wołowa, karczek i łopatka. Kupujcie mięso w sprawdzonych sklepach, gdyż jego jakość i świeżość ma duże znaczenie w tworzeniu tego dania. 

Jakie przyprawy pasują do pasztetu wieprzowego? 

Oprócz dobrego mięsa w pasztecie powinny znaleźć się grzyby. Nadadzą one niepowtarzalnego aromatu tej domowej wędlinie i jeszcze podkręcą jej smak. W pasztecie, szczególnie świątecznym, świetnie sprawdzają się także suszone śliwki, które dodają mu nuty słodyczy. 

Obowiązkową przyprawą do pasztetu jest gałka muszkatołowa. Sól, pieprz, ziele angielskie i liście laurowe to zestaw minimum przy pieczeniu tego przysmaku. Również czosnek, rozmaryn, cząber, tymianek i majeranek będą tu pasować. Możliwości przyprawiania jest wiele, a wszystko jak zwykle zależy od waszych preferencji smakowych.