Domowy smalec własnej roboty to idealna przekąska między większymi daniami. Doskonale komponuje się ze świeżym chlebem i ogórkami. Taki smalczyk można kupić niemal w każdym sklepie spożywczym, jednak nic nie zastąpi smaku tego zrobionego w domu. Zwłaszcza gdy przygotujecie go z przepisu Tomasza Strzelczyka. Będzie pyszny i bardzo wyjątkowy, a to za sprawą niecodziennego przygotowania. Zrobienie go jest bardzo proste i nie zajmie wam zbyt wiele czasu.

Smalec z piekarnika

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że smalec się po prostu smaży – to właśnie wtedy wytapia się ze słoniny tłuszcz. Tomasz Strzelczyk proponuje jednak zupełnie inne, niecodzienne rozwiązanie.

Chodzi o upieczenie smalczyku zamiast smażenia poszczególnych składników. Ta metoda będzie dobra też dla początkujących kucharzy, ponieważ jest nieco łatwiejsza od tradycyjnego wykonania.

Przepis na smalec według Tomasza Strzelczyka

Potrzebne składniki:

  • suszony majeranek
  • kilka kulek ziela angielskiego,
  • kilka liści laurowych,
  • 2,5 kg świeżej słoniny,
  • kilka ząbków czosnku,
  • sól.

Sposób przygotowania:

  1. Najpierw dokładnie wymyjcie, wyparzcie i osuszcie słoiki.
  2. Później pokrójcie w paski słoninę, a następnie przemielcie ją przez maszynkę do mięsa (wybierzcie sitko o grubych oczkach).
  3. Do każdego słoika włóżcie po 1 ząbku czosnku (wcześniej delikatnie go zduście). Dodajcie też kilka ziarenek ziela angielskiego i liść laurowy.
  4. Na te składniki wyłóżcie zmieloną słoninę (do 3/4 wysokości słoika). Delikatnie ją "uciśnijcie", jednak nie róbcie tego za mocno.
  5. Na wierzch każdego ze słoików wsypcie 1 łyżeczkę suszonego majeranku oraz pół łyżeczki soli.
  6. Każdy ze słoików przykryjcie folią aluminiową i ułóżcie je na blaszce. Koniecznie podłóżcie wcześniej podkładkę silikonową, żeby słoiki nie popękały.
  7. Włóżcie je do zimnego piekarnika i nastawcie go na 190 stopni Celsjusza.
  8. Smalec będzie gotowy po ok. 1,5 godzinie. Po tym czasie wyjmijcie go z piekarnika i delikatnie przemieszajcie zawartość każdego ze słoików – skwarki połączą się wtedy z wytopionym tłuszczem.
  9. Później odstawcie smalec w chłodniejsze miejsce na jakiś czas, żeby mógł zastygnąć.