Gdy tylko za oknami robi się nieco cieplej, wszyscy ruszamy z domu na spacer. Podczas kolejnego takiego wyjścia, uważnie patrzcie pod nogi i to nie dla bezpieczeństwa, a w poszukiwaniu pewnej cennej rośliny. Ten bardzo popularny okaz rośnie wszędzie jak chwast, ale jego właściwości są nieocenione. Przeczytajcie, a od razu zechcecie przynieść te listki do domu i skorzystać z ich mocy.

Zapomniany skarb prosto z trawnika

Tym niedocenionym chwastem jest nic innego jak popularna babka lancetowata, czy inaczej babka zwyczajna. Choć widujemy na każdym kroku w parkach i na łąkach, to zwykle przechodzimy obok niej obojętnie, a to wielki błąd. Tę roślinę już od lat znana jest ze swoich właściwości leczniczych, gdyż w każdym listku tego chwastu kryją się witaminy C i K, a także karoten, żelazo, krzem, magnez, cynk i sód. Oprócz tego znajdziemy z nich też cenne kwasy, flawnoidy i garbniki, nieocenione dla młodego, pięknego wyglądu oraz dobrej kondycji całego organizmu.

Na co pomaga babka lancetowata?

  • działa przeciwzapalnie,
  • zwalcza gorączkę,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • pomaga przy owrzodzeniach,
  • łagodzi problemy żołądkowe,
  • poprawia przemianę materii,
  • łagodzi kaszel i ból gardła.

Jak stosować babkę lancetowatą?

Aby skorzystać ze wszystkich powyższych korzyści, listki babki lancetowatej można stosować na kilka sposobów, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Doustnie przyjmuje się ją, robiąc sok, syrop lub odwar, ale można też stosować taki płyn jako płukankę do gardła na infekcje dróg oddechowych. Z kolei do stosowania zewnętrznego stosuje się z kolei okład lub maść z babki lancetowatej. Zobaczcie, jak łatwo zrobić takie smarowidło w domu.

Jak zrobić maść z babki lancetowatej?

Jako baza posłuży nam tłuszcz i może to być nierafinowany olej kokosowy, masło shea, a nawet zwykły smalec. Najpierw roztapiamy tłuszcz w garnku, ale pilnujemy, aby się nie przegrzał. Następnie przelewamy płynny tłuszcz do miseczki i wrzucamy do naczynia drobno pokrojoną babkę lancetowatą. Teraz ustawiamy miskę na garnku z gotującą się wodą i podgrzewamy całość na parze przez około 5 minut.

Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na całą dobę, a kolejnego dnia ponownie rozpuszczamy zastygniętą masę w kąpieli wodnej, po czym przecedzamy olej przez gazę i przelewamy do buteleczki.