Pojawiające się na podwórku żółte dywany drobnych kwiatków to najpiękniejszy symbol wiosny. Nie każdy jednak wie, że zamiast tylko je podziwiać, warto wykorzystać ten składnik w kuchni. Nie czekajcie ani chwili, tylko zrywajcie te drobne kwiatki i od razu pakujcie je do słoika. W tej postaci przyniosą długą listę korzyści dla zdrowia i urody.

Jak wykorzystać kwiaty mlecza?

Mniszek lekarski to jedna z najbardziej niedocenianych roślin, jakie codziennie mijamy w parkach i na łąkach. Choć wszyscy doskonale go znamy, to mało kto zrywa te żółte kwiaty i przynosi do domu, a to wielka strata. Kryje się w nich bowiem tyle dobra, że warto zbierać je garściami i przetwarzać na przeróżne sposoby. Jednym z najlepszych jest domowy ocet mniszkowy, który warto przygotować teraz, a potem wykorzystywać przez cały rok.

Ocet z mniszka lekarskiego - właściwości

Jak działa ocet z mniszka? Każda jego łyżka przynosi mnóstwo korzyści dla zdrowia, urody i samopoczucia:

  • oczyszcza organizm,
  • wzmacnia odporność,
  • ułatwia odchudzanie,
  • wspomaga trawienie,
  • zapobiega zaparciom,
  • przynosi ulgę przy bólach stawów,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • poprawia kondycję skóry,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • reguluje poziom cukru we krwi.

Przepis na ocet mniszkowy

Jak zrobić ocet z mniszka? To banalnie proste. Wystarczą 3 duże garści świeżych kwiatów mniszka, litr wody i około 3 łyżki cukru. Zaczynamy od bardzo dokładnego przebrania mniszka, aby pozbyć się z nich wszelkich niewielkich owadów. Następnie wsypujemy kwiaty do słoika i zalewamy go roztworem wody i cukru. Co ważne, ilością słodzika możemy kontrolować smak gotowej mieszanki, gdyż im więcej cukru dodamy, tym ocet będzie kwaśniejszy.

Tak przygotowany słój przykrywamy gazą i odstawiamy na około 3 tygodnie. W tym czasie musimy jednak go regularnie doglądać i codziennie, najlepiej 2 razy w ciągu dnia mieszać drewnianą łyżką. Należy też pilnować, aby wszystkie kwiaty były zanurzone. To niezwykle ważne, gdyż każda roślinka wystająca ponad powierzchnię wody może skutkować spleśnieniem octu.

Po miesiącu przecedzamy płyn przez czystą szmatkę i przelewamy go do butelek, gdzie powinien odstać kolejny miesiąc. Jeśli jednak chcecie, aby mniszkowa mikstura była gotowa nieco szybciej, możecie dodać do słoika kilka łyżek niepasteryzowanego octu jabłkowego

Ocet mniszkowy - stosowanie

Gotowy ocet mniszkowy można pić solo lub dodawać do sałatek i marynat. Aby odczuć korzyści, płynące ze spożywania tej mikstury, wystarczy już 1 łyżeczka dziennie, najlepiej przed posiłkiem. Co więcej, taki ocet stosuje się nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie - jako tonik do przemywania skóry, a nawet do sprzątania. Ten płyn jest o niebo tańszy od detergentów, a równie dobrze sprawdzi się do usuwania tłustych plam, odświeżania powietrza, mycia podłóg oraz prania ciemnych i kolorowych ubrań.