Wiosna w pełni, a z każdym dniem za oknem robi się coraz cieplej, więc wszyscy właściciele przydomowych ogródków czy działek zaczynają już pielęgnować swoje rośliny. Jednymi z najczęściej pojawiających się zielonych ozdób na naszych podwórkach są tuje, ale niestety nie u każdego wyglądają równie pięknie. Częstym problemem jest ich żółknięcie i wysychanie, ale na szczęście jest na to prosty sposób. Wystarczy zastosować tani kuchenny składnik. 

Czego nie lubią tuje?

Zanim przejdziemy do szczegółów pielęgnacji tui, zacznijmy od podstaw, czyli tego, co szkodzi tym roślinom. Czasem bowiem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy pewne podstawowe błędy i nieświadomie szkodzimy roślinie, a wtedy nie pomoże już żadna, nawet najlepsza odżywka. Aby tuje były zdrowe i okazałe, nie może im zabraknąć kilku kluczowych warunków dlatego zapamiętajcie, że te rośliny nie lubią suchej gleby o zasadowym pH. Najważniejszą kwestią jest tu więc odpowiednie zakwaszanie podłoża i jego regularne podlewanie. Idealnymi warunkami będzie kwaśna gleba (na poziomie 5,5-6,5 pH).
 

tuje odżywka

Źródło: Getty/iStock

Jak dbać o tuje żeby szybko rosły?

Macie pewność, że pilnujecie powyższych czynników, a pomimo to rośliny marnieją w oczach? Gdy tuje brązowieją i żółkną, to może być znak, że przegapiliście podcinanie. Ten niepozorny krok jest bardzo ważny w dbaniu o tuje, gdyż wbrew pozorom cięcie nie jest tylko po to, aby nadać gałązkom pożądany kształt. Regularne przycinanie stymuluje roślinę do rozkrzewiania się, czyli szybszego wzrostu, dlatego przyda się wszystkim tujom. 

Trzeba jednak pamiętać, że samo cięcie to jeszcze nie wszystko. Po tym zabiegu tujkom należy się specjalna pielęgnacja, choć wiele osób o tym zapomina. Zobaczcie, jaki kuchenny składnik zastosować, aby dostarczyć im wszystkiego, co najlepsze. 

Co robić, żeby tuje nie żółkły?

Aby tuje rosły szybko i nie wysychały, po podcinaniu warto posypywać ucięte gałązki cynamonem. Choć mało się o tym mówi, to ta prosta metoda potrafi zdziałać cuda. Wszystko dlatego, że przeciwgrzybicze właściwości cynamonu zadziałają jak plasterek na uszkodzone fragmenty roślin i zabezpieczą ją przed pleśnieniem. 

Aby dodatkowo zabezpieczyć tuje przed chorobami, można też przygotować domowy oprysk z cynamonu. W tym celu mieszamy 2 łyżki przyprawy z 2 szklankami gorącej wody, a następnie odstawiamy mieszankę pod przykryciem do całkowitego wystudzenia. Potem zimny napar cynamonowy trzeba już tylko przecedzić przez sito i przelać do butelki ze spryskiwaczem i gotowe. Taką mieszankę można stosować niemal do wszystkich rodzajów roślin, zarówno tych ogrodowych, jak i domowych, gdy tylko zauważycie na nich pierwsze zmiany grzybicze.