Patrzycie w okna i nie możecie znieść widoku pożółkłych firanek? Jeśli zwykłe pranie już nie wystarcza, wcale nie musicie wymieniać ich na nowe. Zobaczcie, jak wybielić pożółkłe firanki domowym, babcinym sposobem. Ta mieszanka kosztuje grosze, a efekt widać gołym okiem.

Dlaczego firanki żółkną i szarzeją?

Zanim przejdziemy do ratunku dla starych firanek, zacznijmy od przyczyny problemu. Co sprawia, że piękne, śnieżnobiałe firanki z czasem tracą kolor? Przede wszystkim winne są temu światło słoneczne i kurz. Jeśli natomiast mowa o firankach zawieszonych w kuchni, częstym powodem żółknięcia są resztki tłuszczu, które osiadają na tkaninie podczas gotowania. Jeśli natomiast lubicie palić świece lub macie w domu palaczy, to oczywistym problemem jest też osiadający na firankach dym.

Jak wybielić stare firanki?

Zwykle po prostu moczymy je w proszku do prania lub specjalnych detergentach, a następnie pierzemy w niskich temperaturach. Okazuje się jednak, że wcale nie musicie wybierać się do sklepu po chemiczne wybielacze, bo równie skuteczny produkt do firanek macie w kuchennych szafkach. Nie każdy pamięta stary, babciny sposób, który wspaniale odświeża ten delikatny materiał i pomaga odzyskać jego śnieżnobiały kolor. Jak uratować żółte firanki domowym sposobem? Wystarczy zwykły sok z cytryny, który dzięki naturalnym kwasom świetnie rozpuszcza brud i tłuszcz, a dodatkowo neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Aby przygotować taki naturalny wybielacz do firanek, wystarczy więc wymieszać 5 l ciepłej wody z sokiem wyciśniętym z 1 cytryny. W tak przygotowanej mieszance musimy tylko zanurzyć nasze okienne ozdoby i moczyć je przez około 20-30 minut, a potem wyprać jak zwykle.

Co zrobić, żeby firanki były białe - Inne domowe sposoby

Co ciekawe, jeśli nie macie akurat pod ręką świeżej cytryny, możecie użyć jako zamiennika kwasku cytrynowego. Zadziała on w ten sam sposób, jednak w tym przypadku proporcja to 2 łyżeczki proszku na 5 l ciepłej wody. Podobny efekt pozwoli uzyskać też kuchenna sól, proszek do pieczenia lub soda oczyszczona. Każdy z tych tanich proszków idealnie sprawdzi się do przygotowania naturalnego wybielacza do firanek, obrusów i wszelkich innych poszarzałych tkanin.